15 lutego: Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Dziecięcymi

 3 minuty

rak-nowotwor

Przypadający 15 lutego Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Dziecięcymi (International Childhood Cancer Day) jest globalną kampanią mającą na celu zwiększenie świadomości na temat nowotworów dziecięcych. Dzień ten jest również okazją do wyrażanie wsparcia dla dzieci i młodzieży dotkniętych choroba nowotworową, ozdrowieńcom oraz bliskim chorych dzieci.

Wzrost świadomości na temat nowotworów dziecięcych

Dzień ten sprzyja wzrostowi świadomości na temat nowotworów dziecięcych oraz zrozumieniu problemów i wyzwań, z jakimi mierzą się pediatryczni pacjenci onkologiczni i ich najbliżsi. W tym dniu podkreśla się również potrzebę sprawiedliwego i lepszego dostępu do leczenia i opieki dla wszystkich dzieci chorych na raka na całym świecie.

Wydarzenie zostało utworzone przez Childhood Cancer International (CCI) – globalną sieć 188 organizacji rodzicielskich w 93 krajach na 5 kontynentach. CCI jest największą na świecie siecią wsparcia dla dotkniętych choroba nowotworową dzieci i ich rodzin.

Każde dziecko z rakiem zasługuje na najlepszą możliwą opiekę medyczną

Childhood Cancer International głosi: każde dziecko z rakiem zasługuje na najlepszą możliwą opiekę medyczną, niezależnie od kraju pochodzenia, rasy, statusu finansowego czy klasy społecznej. Dzięki szybko postawionej diagnozie oraz dostępności do terapii i odpowiedniej opieki medycznej można w znaczący sposób ograniczyć śmiertelność wśród dzieci z choroba nowotworową.

Nowotwory u dzieci stanowią trzecią co do częstości przyczynę zgonów dzieci powyżej pierwszego roku życia, zaraz po wypadkach i urazach. Jednocześnie, mimo stosunkowo rzadkiego występowania i systematycznej poprawy wyników terapii, są najczęstszą przyczyną zgonów dzieci z powodów chorobowych. Zapadalność na nowotwory u dzieci to 110-145/1 milion, a rocznie w Polsce stawia się około 1100-1200 nowych rozpoznań[1, 2].

***

Piśmiennictwo:
1. Kowalczyk J.R., Dudkiewicz E. Częstość występowania nowotworów złośliwych w Polsce i możliwość wczesnego rozpoznawania. Przegl. Ped, 1999, 29, 3: 188-202.
2. National Cancer Institute. SEER Cancer Statistics Review 1975-2010. [Internet]. Available from: https://seer.cancer.gov/archive/csr/1975_2010/results_merged/sect_28_childhood_cancer.pdf [Accessed: 2017-02-13].

źródło: Onkologia-dziecieca.pl