Skrót informacji
Organizacje pozarządowe, instytucje i stowarzyszenia pacjenckie zjednoczyły siły, by poprzeć pomysły i starania polityków w dążeniu do poszerzenia dostępu do bezpłatnych leków dla osób poniżej 75. r.ż. – informuje serwis Politykazdrowotna.com. Resort zdrowia potwierdził, że pracuje nad takim rozwiązaniem.
Liczba osób starszych w Polsce dynamicznie rośnie. Według GUS tych powyżej 75. r.ż. jest około 3,5 mln, ale tych po 60. r.ż. – już prawie 10 mln. Jak pokazują dane z badania przeprowadzonego przez Fundusz Hipoteczny DOM, w ostatnich miesiącach pogorszyła się sytuacja finansowa 57 proc. emerytów. Co czwarty z nich najwięcej gotówki wydaje na jedzenie, a co piąty (22 proc.) na leki.
„W perspektywie najbliższych lat społeczeństwo polskie będzie się systematycznie starzeć” – mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. „Dlatego niezbędne są działania, które usprawnią kompleksową opiekę nad seniorem w Polsce. Temat jest na tyle ważny, że powinna się tym zająć Rada Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia”.
„Poszerzenie populacji osób uprawnionych do darmowych leków o grupę młodszych seniorów mogłoby wpłynąć na poprawę sytuacji materialnej seniorów, a co za tym idzie, na ich stan zdrowia. W obliczu czekających nas zmian demograficznych takie działania są szczególnie ważne” - mówi Marzena Rudnicka z Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej. Pełna treść apelu, wraz z listą podmiotów, które go poparły, została przesłana do członków Sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Obecny na posiedzeniu komisji Wiceminister Zdrowia, Piotr Bromber, zapytany o prace nad poszerzeniem dostępu do bezpłatnych leków dla seniorów potwierdził, że takie działania są prowadzone i zapowiedział, że wkrótce zostaną zakomunikowane.
Apel w sprawie poszerzenia dostępu do darmowych leków dla seniorów o młodszą populację 70+: znajdą Państwo TUTAJ.
Jest projekt marcowej listy refundacyjnej!
15 lutego: Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami Dziecięcymi