14 listopada: Światowy Dzień Cukrzycy

 3 minuty

sitagliptyna-cukrzyca

„Cukrzyca: znaj ryzyko, bądź odpowiedzialny” – tak brzmi hasło towarzyszące obchodom tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy, który przypada 14 listopada br.

Dostęp do opieki diabetologicznej

Jak informuje Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, w bieżącym roku przypada trzeci i ostatni rok cyklu 2021-23, którego tematem przewodnim ogłoszonym przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną jest dostęp do opieki diabetologicznej. Tegoroczna kampania koncentruje się na znaczeniu świadomości czynników ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, aby pomóc w opóźnieniu lub zapobieganiu chorobie. Ważne jest też podkreślenie wpływu powikłań cukrzycowych oraz dostępu do edukacji i opieki medycznej celem zapewnienia właściwego leczenia i zarządzania chorobą.

Wdrożenie zdrowych nawyków

Jak przypomina Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, 1 na 10 dorosłych na świecie choruje na cukrzycę.

Ponad 90% z nich ma cukrzycę typu 2. Blisko połowa nie została jeszcze zdiagnozowana. W wielu przypadkach cukrzycę typu 2 i jej powikłania można opóźnić lub im zapobiegać poprzez wdrożenie zdrowych nawyków.

Jeśli cukrzyca nie zostanie wcześnie wykryta i leczona, może prowadzić do poważnych i zagrażających życiu powikłań. Dla osób narażonych na zachorowanie, wiedza o ryzyku i o tym, co z nim zrobić, jest ważna dla profilaktyki, wczesnej diagnozy i właściwego leczenia.

Cukrzyca w UE

„Obecnie w UE na cukrzycę cierpi ponad 32 mln osób, a więc co dziesiąta osoba dorosła niezależnie od środowiska, z którego się wywodzi. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że tylko w ostatnim dziesięcioleciu liczba ta wzrosła dwukrotnie. Musimy zrobić więcej, aby zareagować na to chroniczne obciążenie dla zdrowia ludzi, jakości ich życia i ogólnie pojętych systemów opieki zdrowotnej” – powiedziała Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia i żywności, wygłaszając oświadczenie z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, o czym donosi serwis Pulsmedycyny.pl.

„Komisja dokłada wszelkich starań, aby wzmocnić profilaktykę, diagnozowanie i leczenie cukrzycy oraz zmniejszyć nierówności w zakresie zdrowia w całej UE. Profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie, dlatego koncentrujemy się na środkach umożliwiających interwencje na wczesnym etapie i jak najszybsze wykrywanie symptomów” – uważa unijna komisarz.

53 mln euro na wsparcie osób z cukrzycą i chorobami układu krążenia

Stella Kyriakides podkreśliła, że dzięki wsparciu w wysokości 53 mln euro w ramach Programu UE dla zdrowia – największemu w historii wkładowi finansowemu UE na działania dotyczące cukrzycy i chorób układu krążenia – „inicjatywa ta ma przynieść rzeczywistą zmianę na lepsze osobom zagrożonym cukrzycą, a także osobom cierpiącym na cukrzycę i inne choroby przewlekłe, takie jak choroby układu krążenia”.

źródło: Diabetyk.org.pl / Pulsmedycyny.pl