Zumba to tak naprawdę rodzaj sportowej potańcówki. Wystarczy swobodny strój, kawałek parkietu, potężna dawka latynoskiej muzyki i kilka prostych układów choreograficznych, by poczuć, jak wraz z uwalnianymi endorfinami szybko poprawia się samopoczucie i znikają kilogramy.
Polki, podobnie jak miliony kobiet na świecie, pokochały zumbę za jej prostotę, żywiołowość i błyskawiczne efekty, jakie daje trening. Zresztą, żadna z ćwiczących pań nie użyłaby określenia „trening” w stosunku do zajęć zumby. Dla nich to po prostu taniec i świetna zabawa, na którą umawiają się raz lub dwa w tygodniu o stałej porze i miejscu. Doświadczone zumboholiczki ostrzegają, że kto raz zatańczył zumbę – przepadnie z kretesem. Ten taniec uzależnia i wciąga, po próbnych zajęciach większość kobiet zapisuje się na kolejne i zaczyna regularnie ćwiczyć.
Swobodna ekspresja
Taki entuzjazm dla tych zajęć wyzwala przede wszystkim brak sztywnych reguł, jak tańczyć zumbę, brak presji instruktora na prawidłowe wykonywanie ćwiczeń i kroków, duża swoboda w powtarzaniu układów choreograficznych i niczym nieskrępowana taneczna ekspresja. I choć zumba to głównie zajęcia w grupie, wiele kobiet tańczy solo, w domu, korzystając z zamieszczanych w internecie lub na płytach dvd filmików instruktażowych. Jest to możliwe również dlatego, że w zumbie stosuje się podstawowe kroki popularnych tańców latynoskich (salsy, samby, cha-cha, tanga, batchaty), łatwych do wykonania nawet przez osoby nigdy wcześniej nie tańczące. Do tego pełna energii muzyka latynoska dosłownie porywa do tańca i wymusza spontaniczne pląsy .
Kolejnym argumentem na niezwykłą popularność zumby jest fakt, że „zwykłe aeroby” stały się zwyczajnie nudne, przewidywalne i męczące. Zumba oferuje więcej, niż tradycyjny fitness. Tutaj chudnie się niejako niechcący, bez specjalnych wyrzeczeń i wysiłku. Spalane kalorie (nawet do 700 w ciągu godzinnego tańca!), lepsza sylwetka i poprawa kondycji to po prostu efekt świetnej, tanecznej zabawy, owszem, dość intensywnej, ale dostarczającej mnóstwa frajdy. No i zupełnie inaczej brzmi „Tańczę zumbę”, niż „Chodzę na aerobik”.
Zumbiastyczny początek
Zumba obecnie jest kompletnym systemem fitness, za którym stoi potężna firma generująca olbrzymie zyski ze sprzedaży licencji, szkoleń, filmów instruktażowych, muzyki, ubrań, gadżetów i sprzętu sportowego. Jednak sam system powstał przypadkowo. Stworzył ją w połowie lat 90. Alberto „Beto” Pereza, kolumbijski tancerz, instruktor fitness i choreograf. Perez prowadził zajęcia fitness i któregoś dnia po prostu zapomniał zabrać na nie odpowiednie płyty z muzyką, ale że nie zamierzał zrezygnować przez to z poprowadzenia lekcji. Wykorzystał na zajęciach swoją ulubioną muzykę latynoską i zaimprowizował do niej ćwiczenia. Entuzjazm i zachwyt ćwiczących „na nową modłę” dał Perezowi podstawy do stworzenia innowacyjnego systemu fitness – zumbie.
W krótkim czasie Kolumbijczyk zyskał ogromną popularność i podbił serca rodaków. Wszyscy, którzy choć raz byli na jego zajęciach przychodzili na nie ponownie przyprowadzając kolejne osoby. Ta rewolucyjna forma aktywności fizycznej rozpowszechniła się błyskawicznie. Jednak największy sukces Perez odniósł z chwilą przeprowadzki do Stanów Zjednoczonych. Tam wspólnie z Albertem Perlmanem i Albertem Aghionem założył firmę Zumba & Fitness, która rozpowszechniała tę metodę zajęć nie tylko w USA, ale już w ponad 125 krajach. Obecnie zumbę tańczy na świecie ponad 12 milionów ludzi.
Wybierz swoją zumbę!
Firma wprowadziła na rynek kilka odmian zumby, dostosowanych do potrzeb różnych odbiorców. Jest więc zumba klasyczna – uniwersalna, skierowaną do najszerszej grupy odbiorców. Łączy trening cardio z podstawowymi krokami latynoskich stylów tanecznych i dynamiczną zabawą. Podczas zajęć spala się dużo kalorii, modeluje sylwetkę, poprawia kondycję.
Zumba Toning – zaawansowana forma, adresowana do osób pragnących skoncentrować się na rzeźbieniu sylwetki, spalaniu większej ilości kalorii oraz treningu wzmacniającym. W treningu wykorzystuje się specjalne, lekkie ciężarki, które pomagają wzmocnić określone partie ciała.
Zumba Gold - to program skierowany do osób starszych, zajęcia trwają krócej i są mniej intensywne. Natomiast Aqua Zumba – to “impreza w basenie”, czyli połączenie klasycznej zumby z ćwiczeniami w basenie. Dla najmłodszych (4- 12 lat) jest przewidziany program pod nazwą Zumbatomic. Zajęcia oparte są na choreografiach i utworach muzycznych wykorzystujących podstawowe rytmy i kroki hip-hopu, reggaetonu, cumbii czy salsy, w które wpleciono elementy fitnessu, gier i zabaw. Poprawiają sylwetkę, koordynację ruchową, kształtują i rozwijają kreatywność.
Crowd funding - pieniądze z sieci
Zieloni bojownicy