Skrót informacji
Wbrew pozorom zima nie musi być czasem kulinarnej nudy, a ilość produktów, które można wtedy wykorzystywać w zdrowej kuchni, może naprawdę zaskoczyć.
Bataty, choć są słodkimi ziemniakami, przewyższają te tradycyjne pod względem wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. To świetne źródło witaminy C. Wystarczy zjeść jednego średniego batata, by zapewnić organizmowi 40 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Dlatego powinny często gościć na naszych stołach nie tylko zimą, gdyż są bogate w cenne przeciwutleniacze. W fioletowych znajduje się duża ilość antocyjanów w pomarańczowych zaś – beta-karotenu.
Fenkuł, czyli koper włoski, to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Wyglądem przypominający cebulę, w całości pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, a w połowie na potas i witaminy z grupy B. Sporo jest w nim błonnika i cennego szczególnie dla kobiet w ciąży kwasu foliowego.
W zimowej diecie warto wykorzystywać kasze w każdej postaci. Komosa ryżowa jest bogatym źródłem wielu witamin i mikro-, oraz makroelementów. Bogata w wapń, połączona z burakami idealnie odkwasza organizm. Sałatka z pieczonych buraków i komosy ryżowej dostarczy sporych ilości łatwo przyswajalnego białka i dobrych węglowodanów.
***
Zapiekanka z batatówSałatka z burakami, fenkułem, komosą ryżową i serem feta
Składniki: 2 buraki, 1 fenkuł (może go zastąpić czerwona cebula), pół szklanki komosy ryżowej – quinoa, pół szklanki zielonej soczewicy, 1 opakowanie sera feta•pestki słonecznika. Sos do sałatki: 2 łyżki soku z cytryn, łyżka oliwy z oliwek, sól, pieprz
Przygotowanie: Umyte buraki pieczemy ok. 1 godziny w temperaturze 190 st. Wyjmujemy i studzimy. Komosę ryżową płuczemy i gotujemy w 1 szklance posolonej wody przez 15 minut pod przykryciem na małym ogniu. Soczewicę gotujemy do miękkości. Upieczone i ostudzone buraki obieramy ze skórki i kroimy w grubą kostkę. Ser feta również kroimy w grubą kostkę. Fenkuła lub cebulę kroimy w drobną kostkę, przekładamy na sitko i polewamy dużą ilością wrzącej wody. Słonecznik prażymy na patelni. Do miski przekładamy ugotowaną komosę ryżową, soczewicę, buraki, uprażony na patelni słonecznik i cebulę. Mieszamy z sosem, a całość posypujemy serem feta.
Zupa krem z topinamburu
Składniki (3-4 porcje): ok. 500 g bulw topinamburu, pietruszka, seler, 1 cebula, 2 ząbki czosnku, 2 średnie jabłka, 2-3 gałązki świeżego rozmarynu lub suszonego, oliwa z oliwek (idealnie komponuje się oliwa truflowa), pieprz, sól, ziele angielskie, liść laurowy, prażone orzechy włoskie lub słonecznik
Przygotowanie: W garnku podgrzewamy oliwę, dodajemy posiekaną cebulę, czosnek, ćwiartki jabłek, przyprawy, obrany topinambur i dusimy 3-4 minuty. Dodajemy wodę, pozostałe warzywa i gotujemy przez 15 minut na małym ogniu. Wyjmujemy gałązki rozmarynu i miksujemy zupę na gładki krem. Podajemy z prażonymi orzechami włoskimi lub słonecznikiem i kroplami oliwy truflowej.
Dania z owoców egzotycznych
Na przekór zimowej chandrze