autorka: Agata Opiela
coach zdrowia, specjalistka ds. żywienia, promotorka zdrowego stylu życia, slow life, naturalnych metod leczenia, współpracuje z portalem eGaga.pl
Egzotyczne owoce nie tylko zachwycają smakiem i mają prozdrowotne właściwości, ale mogą być też bazą do wyśmienitych, oryginalnych dań, deserów oraz smaczną i zdrową przekąską, gdy sezonowo brakuje rodzimych owoców.
Egzotycznym owocem, który coraz częściej można spotkać w sklepach, jest przypominająca wyglądem pomidora persymona nazywana popularnie kaki. Owoc smakuje jak śliwka, ma galaretowatą konsystencję i powinien mieć żółto-pomarańczową skórkę, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie. Jak jeść kaki? Miąższ dojrzałego owocu można spożywać tak jak kiwi. Świeże owoce mogą być podawane w ćwiartkach, świetnie nadają się na sos, sorbet czy galaretkę. Kaki jest wdzięcznym dodatkiem do wszelkich deserów.
Z kolei przy zakupie papai najlepiej wybierać owoce wyraźnie pomarańczowe i lekko miękkie, ponieważ dojrzałe charakteryzują się zwiększonym poziomem składników odżywczych. Co zrobić z papają? Należy przekroić ją na pół i łyżką wyjąć pestki (mimo, że są one jadalne). Papaja smakuje doskonale w owocowych smoothie i deserach, ale jest też wykorzystywana w daniach obiadowych. Świetnie komponuje się z owocami morza, kurczakiem czy indykiem. Można jeść zarówno miąższ, jak i pestki, ale w przypadku tych drugich ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew.
Guawę zaś warto włączyć do swojej diety szczególnie w okresie przeziębieniowym za sprawą witaminy C, która doskonale poprawia odporność (guawa zawiera jej 4 razy więcej niż pomarańcza!). Jak kupić najlepszą guawę? Trzeba kierować się wyglądem i zapachem. Dojrzałe owoce wydają intensywną woń, a ich skórka daje się lekko wcisnąć. Kolor owocu może być różny w zależności od odmiany, których jest ok. 100. Skórka przybiera kolor zielony, żółty lub czerwony, zaś miąższ guawy ma kolor biały, żółty lub zielono-żółty. Warto zwrócić uwagę, by nie było na skórce plam i innych uszkodzeń. Po obraniu zjadamy zarówno owoc, jak i pestki (niektórzy radzą je jednak usuwać). Guawę można jeść na surowo lub zmiksować i dodawać do deserów, musów. Świetnie nadaje się również do przygotowywania przetworów (dżemów, konfitur), ponieważ zawiera dużo pektyn.
***
Pudding chia z kakiSkładniki: pół szklanki mleka roślinnego (najlepiej kokosowego), pół szklanki jogurtu naturalnego, 2 czubate łyżki nasion chia, łyżka ksylitolu, 2 owoce persymony – kaki
Przygotowanie: W misce umieścić mleko, jogurt i ksylitol oraz nasiona chia. Wszystkie składniki dokładnie i intensywnie mieszać przez 2-3 minuty. Przelać do pucharków lub słoiczków i odstawić do lodówki na minimum 3 godziny. Kaki rozdusić widelcem lub, jeśli nie jest dojrzałe, zmiksować na mus. Gotowy pudding polać musem z kaki. Aby uzyskać ciekawszy wygląd, można na dno pucharków wyłożyć najpierw mus z kaki później pudding i na wierzch znowu kaki.
To prawdopodobnie najłatwiejszy deser świata lub świetna propozycja na szybkie śniadanie. Dodając do mleczka kokosowego jogurt naturalny, otrzymamy pyszną przekąskę o kokosowo-lodowym smaku.
Indyk curry z papają
Składniki: 500 g fileta z indyka, 1 łyżka oliwy z oliwek, 1 łyżeczka kurkumy, 1 łyżeczka soli, pół łyżeczki czarnego pieprzu, 2 łyżki oliwy z oliwek, 2 cebule, 3 ząbki czosnku, mały kawałek świeżego imbiru, płaska łyżeczka chili, 1 łyżka sosu sojowego, 1 papaja, sok z połówki cytryny, 1 puszka (400 ml) mleka kokosowego, kolendra mielona
Przygotowanie: Filet z indyka pokroić w kostkę. Przełożyć do miski, polać oliwą, dodać kurkumę, sól, pieprz, porządnie wymieszać i odstawić. Cebulę, czosnek, imbir i chili podsmażyć kilka minut na oliwie. Dodać indyka z przyprawami, trochę wody i dusić przez 15 minut. Dodać sos sojowy. Dodać pokrojoną w grubą kostkę papaję. Zalać mlekiem kokosowym i delikatnie podusić jeszcze przez 10 minut. Dodać kolendrę i sok z cytryny. Indyk z papają najlepiej smakuje z ryżem lub makaronem tagiatelle.
Tarta orkiszowa z guawą
Składniki: 250 g mąki orkiszowej, 100 g masła pokrojonego w drobną kostkę, 100 g ksylitolu, szczypta soli, 2 jajka, 0,5 kg guawy, 2 łyżki masła klarowanego
Przygotowanie: Wsypać mąkę do miski, włożyć masło, ksylitol i sól. Składniki połączyć palcami, dodać jajko, dokładnie wymieszać i kiedy składniki się połączą, zagnieść ciasto. Rozwałkować cienko i wyłożyć formę do tarty. Nakłuć widelcem i wstawić na kwadrans do lodówki. Piec ok. 20 minut w temp. 190 st. C. W tym czasie obrać guawy, usunąć nasiona łyżeczką, a miąższ pokroić w dużą kostkę. Owoce poddusić kilka minut na maśle. Wyłożyć na upieczoną tartę i wstawić jeszcze na kilka minut do piekarnika. Tarta smakuje doskonale na ciepło i zimno. Można ją posypać cukrem pudrem lub podawać z lodami jak szarlotkę.
Bez glutenu, kazeiny i laktozy
Zdrowa zima na talerzu