Ziele tymianku zawiera duże ilości olejku eterycznego. Przeszło połowę stanowią w nim związki fenolowe (tymol, karwakrol), garbniki (10%), flawonoidy, kwasy organiczne, żywice, cukry, sole mineralne, substancje gorzkie i trójterpeny. Tymol i karwakrol działają bakteriobójczo na niemal wszystkie groźne dla człowieka drobnoustroje, odporne i nieodporne na znane antybiotyki. Tymianek stosuje się też w nieżytach żołądka i jelit. Zapobiega on wzdęciom, pobudza wydzielanie soków trawiennych, przywraca apetyt.
Karmelizowane piersi z kaczki
Składniki: 4 piersi z kaczki, miód, suszony tymianek, kwaśne jabłka.
Przygotowanie:Piersi z kaczki posypać solą, tymiankiem, polać obficie miodem i zostawić na noc w chłodnym miejscu. Obrać dwa jabłka ze skórki i podzielić na cząstki. Piec pod przykryciem ok. 1-1,5 godziny, co jakiś czas polewając powstałym z kaczego tłuszczu i upieczonych jabłek sosem. Po tym czasie (kaczka powinna być już wówczas miękka) zwiększamy temperaturę, zdejmujemy pokrywę z brytfanny, dodajemy pokrojone w cząstki (tym razem ze skórką) jabłka i wszystko karmelizujemy (ok. 20 minut). Tak przyrządzoną kaczkę można podawać z ryżem i pokrojonymi na cząstki, usmażonymi na maśle z tymiankiem i odrobiną brązowego cukru jabłkami.
Aromatyczne kebabczety faszerowane serem Feta
Składniki: smażona cebula, pęczek świeżego tymianku, czosnek, 1 kg mielonego mięsa z kurczaka, sól, pieprz, 2 jajka, twardy ser typu Feta.
Przygotowanie: Mielone mięso łączymy z jajkiem, drobno posiekanym lub zmiksowanym tymiankiem, zmiażdżonym czosnkiem, po czym przyprawiamy do smaku. Ser typu Feta kroimy w słupki i otaczamy je masą mięsną. Kotleciki najlepiej usmażyć na patelni grillowej lub beztłuszczowej. Kebabczety można podać z dzikim ryżem i górą sałaty