Życie jest piękne

03.07.2009

5 minut

Stopy miara zdrowia

O związku stóp ze zdrowiem całego organizmu powtarza się przysłowia pod każdą szerokością geograficzną. Bo stopa to podstawa – oparcie naszego ciała. Jeżeli z nimi coś jest nie tak, to na pewno będzie to widać wyżej w stawach kolanowych i biodrowych oraz w skrzywieniach kręgosłupa (skoliozach i kifozach). Dlatego fachowiec oceniający postawę dziecka wiele uwagi poświęci jego stopom i kostkom. A doświadczony masażysta już po chwili wie, gdzie napięte są mięśnie stopy i czy jest to napięcie, które powstało podczas wysiłku czy z powodu braku ruchu lub nadmiernego stresu. Znając punkty akupunktury możemy skutecznie pobudzać około 60 obszarów naszego ciała. Chińczycy twierdzą, że poprzez stopy pobieramy bardzo cenny rodzaj energii. Dzięki niej nasze zdrowie jest o wiele mocniejsze.

Machina – arcydzieło


„Ludzka stopa jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki” – napisał Leonardo da Vinci. A oto kilka faktów na potwierdzenie słów mistrza. Stopa składa się z dwóch potężnych bloków ścięgien: poprzecznego i podłużnego, ze stępu, ze śródstopia i z pięciu palców. W sumie z 26 elementów połączonych systemem stawów, powięzi, więzadeł. To doskonały biomechanizm skonstruowany tak, by mógł pracować nieprzerwanie 48 godzin i więcej. Więzadła nawzajem wspierają swoje działania i przejmują obciążenia, by dać wytchnienie zmęczonym obszarom bez przerywania pracy. Podobnie zachowują się mięśnie stopy.
Ciekawostką jest to, że mięśnie zginające stopę są czterokrotnie silniejsze od prostujących stopę, bowiem biorą większy udział w procesie chodzenia. Siła mięśni stopy jest nieporównywalnie większa od siły mięśni bicepsów czy ramion, dzieje się tak ponieważ są one zbudowane z niezwykle mocnych włókien mięśniowych wolnokurczących się. Pamiętać należy, że stopy to najbardziej eksploatowana część naszego ciała. Nawet jeśli prowadzimy totalnie siedzący tryb życia to i tak nasza stopa będzie pracowała około 4-5 godzin dziennie!

Uwolnij je latem!


Okres letni to doskonały czas, by nasze stopy odpoczęły od ciężkiego obuwia. Pozwólmy im dotykać ziemi bezpośrednio, by mogły poczuć ukształtowanie terenu i zmienność temperatury. Niech ścięgna wzmacniają się, a stawy nabiorą odpowiedniej ruchomości. Mocne i zdrowe stopy to dla całego organizmu i naszej psychiki ogromne wsparcie w walce z przeziębieniami, ze stresem. Nasze dłonie mają niewiele więcej zakończeń nerwowych niż stopy. Odpowiednio wyćwiczone stopy potrafią być bardzo delikatne i subtelne w dotyku. Różnice temperatur odbierane przez nasze podeszwy są doskonałym sposobem na hartowanie ciała i unikanie jego przegrzewania w lecie. Gołe stopy, podobnie jak nieskrępowane piersi, w wielu kulturach są symbolem seksualności, sposobem na określenie naszego temperamentu, upodobań.
Na treningach Tai Chi rozgrzewka stawów skokowych i śródstopia to prawie 70 proc. całej gimnastyki, która ma przygotować ciało do ćwiczeń. Ćwiczenia można by pogrupować na zestawy wzmacniające łuk poprzeczny stopy, łuk podłużny, stawy śródstopia, ścięgno Achillesa. Każde z ćwiczeń wykonywane jest powoli, w skupieniu, tak by ćwiczący poczuł własną stopę i w ten sposób poszerzył świadomość swojego ciała. Wśród praktyków Tai Chi zupełnie nie do pomyślenia jest sytuacja, w której ktoś mógłby nie ogarniać świadomością całego ciała. Nie odczuwać stóp po prostu się nie da, bo są to ćwiczenia tak często wykonywane, że nawet najbardziej oporni po jakimś czasie bez problemów potrafią dokładnie określić np. rozmieszczenie ciężaru ciała na stopach. Ciekawostką jest to, że ćwiczenia oddechu w Tai Chi bardzo często zaczyna się od ćwiczeń związanych ze stopami.
W Chinach jest takie powiedzenie: „Człowiek starzeje się od stóp”. Zatem sprawdź, w jakiej kondycji są Twoje stopy!

Ćwicz, gdziekolwiek jesteś!


W pracy, na ile to możliwe, noś wygodne, przewiewne obuwie. Czasami wysuń stopę z buta, by stopa odpoczęła, pooddychała sobie. W pozycji siedzącej oprzyj stopę o podłogą i poruszaj palcami, następnie oprzyj grzbietową częścią palce o podłogę i delikatnie rozciągaj mięśnie palców i podudzia. Ćwiczenie to doskonale odpręża stopę po całym dniu spędzonym w butach. W pozycji stojącej oprzyj palce o podłogę i wykonaj krążenia stopą w stawie skokowym. Jeśli masz pracę stojącą, dreptaj w miejscu tak, żeby przenosić ciężar ciała z nogi na nogę.
W domu poświęć chwilę na masaż:
1. Chwyć oburącz stopę, masuj kciukami przesuwając od środka stopy do krawędzi kolistym ruchem, powtarzaj kilkanaście razy.
2. Uciskaj opuszki palców (kciukiem i palcem wskazującym) zaczynając od małego palca stopy kończąc na dużym palcu, 4-5 razy.
3. Chwyć mocno piętę całą dłonią tak, jak byś chciała ją zgnieść, silnie ściskaj i rozluźniaj, na przemian po 5-6 razy na każdą stopę.
Oprzyj stopę na kolanie tak, by swobodnie objąć ją w kostce dłonią, kciukiem zdecydowanie naciśnij parę razy na ścięgno Achillesa zaczynając tuż przy pięcie i posuwaj się w stronę łydki. Noga oparta jak w ćwiczeniu wyżej, wpleć palce dłoni w palce stopy, przez chwilę poczekaj stawy muszą się odprężyć i delikatnie zaciskaj dłoń, potem ruchem okrężnym poruszaj w lewo i prawo.


Autor: „Redakcja”

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Ogród z wyższej półki

Następny artykuł

DLA CZYTELNIKÓW!

Polecane dla Ciebie

Szkolenia