Życie jest piękne

28.06.2011

8 minut

Kwietne podróże po Europie

Skrót informacji

Najpiękniejsze ogrody botaniczne Europy to prawdziwe żywe arcydzieła i perełki tworzone przez mistrzów architektury zieleni.

Holandia
Ogród Keukenhof w Lisse to jedna z największych wiosennych atrakcji Holandii. Park jest czynny zaledwie przez dwa miesiące w roku – od połowy marca do połowy maja, potem kwiaty przekwitają i trzeba czekać do następnej wiosny. Co roku trzydziestu ogrodników na ok. 32 hektarach sadzi tu 7 mln kwiatów cebulowych: tulipanów, żonkili, hiacyntów, narcyzów. Co roku zmieniana jest kompozycja, układ rabat, kolorów, odmian, ale zawsze jest to niewiarygodne widowisko. Kwitnące tutaj przez osiem tygodni kwiaty sprawiają, że można poczuć się tu jak w raju i naprawdę witać wiosnę. Na odwiedzających czekają tu alejki pośród współcześnie zaaranżowanych rabat, w Ogrodzie Naturalnym, Japońskim, Muzycznym czy Historycznym, a z balkonu wiatraka pochodzącego z 1892 r. lub nowej platformy widokowej można spojrzeć „z góry” na całe to morze kwiatów. Idący nią ludzie wyglądają, jakby poruszali się po pływających talerzach. Warto usiąść na chwilę w cieniu kwitnących drzew owocowych i przez moment o niczym nie myśleć.

Kwiaty w Keukenhof są sadzone tak, by harmonizowały z otaczającymi je drzewami i krzewami, z wodą i ze sobą nawzajem. W dodatku stosowana tu metoda sadzenia pozwala cieszyć się ogrodem przez całą wiosnę. Najpierw w najniższych warstwach gleby sadzi się cebulki gatunków kwitnących najpóźniej, nad nimi cebulki tulipanów wczesnych, a na samej górze krokusy. W ten sposób w jednym miejscu kwiaty zakwitają kolejno, stale tworząc zmieniającą się, żywą scenografię.

Kiedy jest się w Keukenhof po raz pierwszy, trudno uwierzyć, że istnieje tak wiele tak różnych odmian tulipanów. Jedne, niziutkie, tuż przy ziemi rozkładają postrzępione płatki w kolorach od ostrego różu, przez niemal fosforyzujący fiolet, po łagodne żółcienie. Inne natomiast wynoszą gładkie kielichy wysoko w górę. Jeszcze inne rozkładają płatki, ukazując wnętrza pokryte egzotycznym ornamentem. Ogrodnicy artyści z Keukenhof komponują widowiska, od których nie można oderwać wzroku. "Pomarańczowy Cesarz" jak arabska mozaika na tle szafirków. "Płonące serce" i "Lady Jane" mienią się barwami jak strojne barokowe suknie. "Różowa chmura" wygląda jakby z nieba na ziemię posypały się strzępki porannych obłoków.
Na terenie Keukenhof zbudowano kilka pawilonów, w których prezentowane są kwiaty cięte. Pawilony otrzymały nazwy związane z rodziną królewską, narodową dumą Holendrów. I tak w pawilonie Oranje Nassau (rodowe nazwisko panującej dynastii) co tydzień można oglądać nowe kwiatowe aranżacje. W pawilonie księcia Willema Aleksandra pod koniec sezonu odbywa się największa na świecie wystawa lilii - ponad 300 gatunków tych kwiatów syci powietrze odurzającym zapachem. Barwami i zdumiewającymi kształtami zachwycają storczyki w pawilonie królowej Beatrix. I wreszcie pawilon królowej Juliany to miejsce, gdzie floryści z całego świata prezentują najnowsze trendy w sztuce tworzenia bukietów.
Keukenhof to także miejsce, gdzie przyrodę połączono ze sztuką - każdego roku są tu organizowane wystawy czasowe rzeźby, malarstwa czy fotografii wielu holenderskich artystów. Park rozbrzmiewa też muzyką. Regularnie organizowane są tu różne koncerty, a co 15 minut można usłyszeć rozbrzmiewające wśród zieleni dźwięki karylionu.
Ogród jest czynny od 20 marca do 20 maja w godz. od 8.00 do 19.30
Parada kwiatów odbędzie się 16 kwietnia 2011 r.

Bilety: normalny – 14,50 euro, ulgowy – 7 euro, grupowy (pow. 20 osób) – 12,50 euro

Wielka Brytania
Przez cztery majowe dni, każdego roku, Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze organizuje w Londynie jedną z najbarwniejszych i najpiękniejszych wystaw poświęconych sztuce pielęgnacji kwiatów i uprawiania ogrodów "Chelsea Flower Show".

Ekspozycje w formie miniaturowych ogrodów zaaranżowanych przez największych mistrzów architektury zieleni oraz wspaniały pokaz kwiatów i roślin czynią z uroczego ogrodu Chelsea największe na świecie, żywe i świeże arcydzieło.

Wystawa ta corocznie, od 1913 r., przyciąga do Londynu najzagorzalszych wielbicieli kwiatów z całej Europy. Sztuka ogrodów w Anglii ma bowiem bogata historię, a hortikultura zaliczana jest do jednych z najbardziej kwitnących i ukochanych działalności Brytyjczyków. Oprócz najnowszych osiągnięć ogrodnictwa oraz kompozycji kwiatowych, ekspozycja prezentuje również cudowną ofertę producentów sprzętu ogrodniczego, od terakoty przez kosiarki do trawy, a na oszklonych werandach kończąc. Daje możliwość zapoznania się z najnowszymi tendencjami w ogrodnictwie, projektowaniu ogrodów, nowymi gatunkami i odmianami roślin, sprzętem (możliwość zakupu akcesoriów i roślin).
Termin imprezy: 24-28.05.2011
Godziny otwarcia: od wtorku do piątku od 8.00 do 20.00, w sobotę: od 8.00 do 17.30
Cena biletów w ciągu dnia: 40 GBP, wieczorem: 19 GBP.

Hiszpania
Ogród botaniczny Marimurtra w Blanes na wyspie Costa Brava położony jest na stromym klifie nad samym brzegiem morza i zajmuje ponad 5 hektarów powierzchi. Został założony w 1921 r. przez niemieckiego naukowca Karla Fausta. Rośnie tu ponad 3000 śródziemnomorskich garunków drzew, krzewów i roślin kwiatowych. Z rotundy na skalistym cypelku rozciąga się wspaniały widok na wybrzeże. Ogród Marimurtra jest podzielony na trzy strefy klimatyczne: subtropikalną, umiarkowaną i śródziemnomorską. W ogrodzie możemy obejrzeć kaktusy, palmy, bananowce, wspaniałą roślinność śródziemnomorską, mały las bambusowy i wiele innych. Aby obejżeć ogród, kwitnącą w nim roślinność, na Costa Brava najlepiej jest wybrać się wiosną i wczesnym latem, kiedy większość roślin kwitnie. Część trasy prowadzi wzdłuż wybrzeża, co pozwala na podziwianie cudownych klifów, zatoczek i turkusowego morza.
Zwiedzanie ogrodu zajmuje około dwóch godzin.
Cena biletu to 6 euro za osobę.

Niemcy
Najpiękniejsza wyspa ogród Mainau – nazywana wyspą kwiatów – jest niewielka, ma bowiem 44 hektary i leży na Überlinger See, północno-zachodniej części Jeziora Bodeńskiego. Powstanie ogrodu na wyspie wiąże się z historią o miłości: Gustaf Lennart Nicolaus Paul Bernadotte, książę Smälandu, następca tronu Szwecji, mając do wyboru koronę szwedzką lub ślub z Karin Emmą Louisą Nissvandt wbrew woli króla Gustawa V wybrał miłość, przez co został pozbawiony praw do korony, a także tytułu książęcego. Przyjął wtedy nazwisko Lennart Bernadotte i zamieszkał na wyspie Mainau, czyniąc ją jednym z najpiękniejszych ogrodów świata. Własnymi rękami sadził przeróżne rośliny z całego świata. Był nie tylko wspaniałym botanikiem i projektantem ogrodów, ale także wybitnym fotografikiem i organizatorem. To on zapoczątkował trwające do dziś spotkania laureatów Nagrody Nobla w nieodległym Lindau. Potem wyspę nabył wielki książę Badenii Fryderyk I. To on zaczął zamieniać wyspę w ogród botaniczny, zakładając m.in. arboretum z sekwojami, mamutowcami, bambusami i cedrami atlaskimi oraz ogród różany. Dzięki wpływowi ogromnego jeziora klimat na wyspie jest łagodny i wilgotny, co umożliwia uprawę nawet subtropikalnych roślin - rosną tu więc pomarańcze, cytryny, granaty, śródziemnomorskie i palmy. Oczopląsu można dostać w rosarium - zobaczyć możemy ponad 1,2 tys. różnobarwnych odmian róż. Równie dużo jest tam odmian dalii. Mainau jest prawdopodobnie największym hodowcą tych roślin w świecie, a na pewno w Europie. Rośliny nie tylko tworzą barwne, ale także przestrzenne kompozycje. Na trawie siedzą ogromne kaczki z kwiatów, kwiatowy paw szeroko rozpościera ogon...
W szklarniach, oprócz roślin tropikalnych, latają... motyle. To kolejna atrakcja wyspy. Siadają zwiedzającym na ramionach, głowach, pozwalają się fotografować. Na Mainau stoi barokowy pałac zbudowany jeszcze przez Krzyżaków. Z wyższych punków na wyspie w pogodne dni widać ośnieżone szczyty odległych o kilkadziesiąt kilometrów Alp.
Co roku wyspę Mainau odwiedza ponad milion turystów. Przypływają tu statkami (wyspa na własny mały port) z każdego z licznych przystani na jeziorze, m.in. Konstancji, Überlingen, Friedrichshafen, Meersbergu, Lindau, ale także austriackiej Bregencji i miejscowości po szwajcarskiej stronie jeziora. Można się tam także dostać przez most łączący Mainau z Konstancją.
Aby obejrzeć ogród botaniczny, warto zarezerwować sobie cały dzień.
Wstęp kosztuje ok. 20 euro za osobę.

Włochy
La Isola Bella (Piękna Wyspa) jest najpiękniejsza i najbardziej znana z trzech Wysp Borromejskich północnych Włoch na jeziorze Maggiore. Kiedyś były tu gołe skały i jałowa ziemia, dziś są wspaniałe barokowe ogrody. W raj na ziemi przemienił tę pustą wysepkę na Lago Maggiore w Lombardii hrabia Carlo III Borromeo. Rezydencję i ogród dedykował swojej pięknej żonie Isabelli d'Adda, która nie mogła znieść upałów i zgiełku Mediolanu. Z brzegu nawieziono tony ziemi, zbudowano willę, postawiono posągi i fontanny, sprowadzono białe pawie, a na dziesięciu wykutych w skale tarasach zasadzono drzewa pomarańczowe i cytrynowe. Punktem centralnym wyspy są czteropoziomowe groty, inkrustowane muszlami, lustrami i marmurem, zwieńczone małymi obeliskami, figurkami greckich bogów, cherubinkami i melancholijnym jednorożcem. Obecnie wyspa nie jest zamieszkiwana, mimo to jest atrakcją dla turystów.


Autor: „Farmacja Praktyczna”

Nowoczesne medium branży farmaceutycznej. 78% farmaceutów wskazuje na „Farmację Praktyczną” jako najbardziej rozpoznawany magazyn w segmencie magazynów branżowych adresowanych do pracowników aptek.

Inne artykuły tego autora

Poprzedni artykuł

Metamorfozy. Wyjątkowe doznanie

Następny artykuł

Kiedy miasto staje się grą

Polecane dla Ciebie

Szkolenia