Lizbońska opowieść
Początek drugiej wojny światowej. Wrogowie Trzeciej Rzeszy muszą uciekać z Europy, lecz większość dróg ucieczki jest już zamknięta. Akcja powieści rozgrywa się pewnej nocy w Lizbonie, ostatniej bramie do wolnego świata. Stojący w porcie uciekinier bezsilnie wpatruje się w statek, który następnego dnia ma popłynać do Ameryki. Jego na nim nie będzie. Nagle jednak podchodzi do niego człowiek, który chce mu oddać swoje bilety na ten rejs. Pod warunkiem, że wysłucha jego opowieści... Noc w Lizbonie to ostatnia powieść Remarque’a wydana za jego życia i jeszcze jeden dowód na wielkość jego talentu narracyjnego.
„Noc w Lizbonie”, Remarque Erich Maria, Wydawnictwo Rebis.
Okrutnicy na tronie
Autor przedstawia sylwetki ponad siedmiuset europejskich władców, którzy na przestrzeni wieków sprawowali niemal nieograniczone rządy, niejednokrotnie zaś krwawe rządy absolutne. Wszyscy oni w jakiś sposób zawiedli pokładane w nich nadzieje, sprzeniewierzając się im w okrutny sposób. W rezultacie zostali poddani bezlitosnej ocenie historii. Są w tej ponurej galerii postacie na wskroś złe i straszliwe, są jednak również i kontrowersyjne. Choćby Ludwik XVI, którego ocenę w znacznym stopniu zniekształciła rewolucyjna propaganda, czy też rosyjski car Piotr Wielki, uchodzący wprawdzie za tyrana, ale będący też światłym reformatorem Rosji.
„Krwawi tyrani”, C. S. Denton, Wydawnictwo Bellona.
Uzdrawiająca moc oddechu
Książka ta, czerpiąca z wiedzy duchowych mistrzów i uczonych, pomaga zrozumieć, jak potężna jest moc każdego oddechu. A co ważniejsze, jak tej mocy używać. Nie jest to bynajmniej jakieś przedsięwzięcie szlachetne, wręcz nieosiągalne, którego realizacja wymagałaby od nas wielu lat surowych ćwiczeń. Doskonały oddech to bowiem każdy oddech, który bierzemy uważnie i w pełni świadomie. Dzięki niemu można bardzo wiele osiągnąć. Oddychanie doskonałe jest osiągalne i łatwe do opanowania. W istocie, po uświadomieniu sobie tej prawdy, właściwie już każdy następny oddech może być doskonały. Każdy rozdział niniejszej książki zawiera cenne informacje dotyczące istotnych obszarów naszego życia – zdrowia, umysłu i emocji, sprawności i duchowości. Wszystko po to, by ułatwić czytelnikowi zrozumienie znaczenia i wpływu oddychania. Mówiąc o zrozumieniu oddechu i procesu oddychania, autorzy posługują się różnymi określeniami – mówią m.in. o byciu przytomnym, świadomym, uważnym i o celowym działaniu. Choć każde z tych określeń wiąże się z nieco odmiennym podejściem i techniką, różnice są na tyle subtelne, że z punktu widzenia dążenia do opanowania doskonałego oddychania określenia te można uznać za niemal synonimiczne. Każde z nich niesie ze sobą przesłanie, że kiedy wiemy, iż oddychamy (tzn. oddychamy świadomie), zaczynamy panować nad oddechem. I na tym właśnie zasadza się jego moc.
„Oddychanie doskonałe”, Alfred Lee, Don Campbell, Wydawnictwo Świat Książki.
Muzyczny seans
Album zawiera piosenki tak odległe stylistycznie i czasowo, jak „Sounds of Silence” Simona & Garfunkela, „Strawberry Fields Forever” The Beatles i „Silent Sigh” Badly Drawn Boy. Co połączyło tak różne muzyczne światy? „Najpierw sama piosenka musiała do mnie trafić, a później ja musiałam trafić z jej interpretacją” – tłumaczy Ania Dąbrowska. „Wspólnym mianownikiem jest mój zespół. Gram z nimi koncerty od kilku lat, to znakomici muzycy i fajni ludzie. Lubimy się. Dlaczego nie miałabym zrobić z nimi płyty?”
„Movie”, Ania Dąbrowska, Sony Music Polska.
Klasyka jazzmana
Jazzowy akordeonista Richard Galliano po raz pierwszy nagrywa muzykę klasyczną. Album poświęcony jest kompozytorowi, z którym Galliano zawsze łączyła niezwykła więź: „To esencja mojego 45-letniego doświadczenia”. Galliano wybrał kompozycje oryginalnie napisane na wiolonczelę, obój, skrzypce, flet i instrument klawiszowy, aranżując je na akordeon. Muzycy, z którymi nagrał album to: skrzypkowie Jean-Marc Phillips i Sébastien Surel, grający na altówce Jean-Marc Apap, wiolonczelista Raphaël Pidoux i kontrabasista Stéphane Logerot.
„Bach”, Richard Galliano, Universal Music Polska.