Zioła lecznicze w medycynie

 5 minut

Produkcja
Firmy farmaceutyczne produkujące leki roślinne mają wdrożony system Dobrej Praktyki Wytwarzania (Good Manufacturing Practice, GMP) zapewniający jakość i bezpieczeństwo produktu. Kontrola jakości rozpoczyna się od analizy próbek pobranych z plantacji. Wysuszony surowiec analizuje się od razu po przyjęciu do magazynu, a do produkcji jest kwalifikowany po stwierdzeniu, że spełnia normy. Zawartość wybranych związków jest kontrolowana na pośrednich etapach produkcji, w gotowym wyrobie, a następnie w ciągu całego okresu przydatności do spożycia. Analizy takie wykonują laboratoria posiadające system Dobrej Praktyki Laboratoryjnej (Good Laboratory Practice, GLP). Specjalny system kodów kreskowych na opakowaniu umożliwia identyfikację partii surowca, datę produkcji leku oraz miejsca, gdzie go dostarczono i sprzedano. Cała droga leków ziołowych jest więc monitorowana: od roślin, poprzez producenta, punkt sprzedaży, aż do pacjenta.

Bezpieczeństwo i skuteczność
Pamiętajmy: zioło ziołu nie jest równe. Ziołowy napar może mieć ten sam kolor i smak, jednak inny efekt leczniczy, bo zmienia się zawartość związków o działaniu farmakologicznym. To ważne, jakie zioła i jakie produkty ziołowe rekomendujemy pacjentom. Tylko preparaty ziołowe produkowane w standardzie leków dają gwarancję jakości i leczniczego działania. Leki ziołowe o statusie leków OTC są badane na zawartość substancji aktywnych, są standaryzowane, a surowce do ich produkcji są odpowiednio uprawiane (zbierane) i kontrolowane.

Warto dodać, że suplementy diety z definicji nie zawierają substancji leczniczych i nie mają leczniczego działania. To produkt spożywczy, który ma uzupełniać dietę w potrzebne mikroskładniki, w tym przypadku w składniki pochodzenia roślinnego. Wiodące firmy farmaceutyczne produkują ziołowe suplementy w standardzie GMP, a za bezpieczeństwo ich stosowania odpowiada producent.

Strony: 1 2