Co o zdrowiu może powiedzieć wygląd języka?

 7 minut

  • Trwałe, czerwone owrzodzenia na języku mogą sugerować raka i wymagają diagnostyki w tym kierunku.
  • Brązowy nalot na języku może sugerować stany zapalne i schorzenia jelit, może występować u osób z dłużej trwającą gorączką.
  • Język o barwie ciemnobrązowej może być oznaką problemów trawiennych lub niedotlenienia organizmu. Zabarwienie purpurowe, sinawe lub ciemnoszare mogą świadczyć o niedoborze witamin z grupy B12 i B2. Podobne przebarwienia języka zdarzają się także u osób które wypiją duże ilości soku z czarnej porzeczki.
  • Sinawy kolor języka mają osoby z zaburzeniami krążenia (skutek niedotlenienia organizmu).
  • Czarny kolor języka wygląda dość przerażająco, najczęściej jest oznaką złej higieny, palenia papierosów lub picia dużej ilości kawy lub czarnej herbaty. W rezultacie może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust i smak anomalii (trudności z rozpoznawaniem smaków).
  • Suchy popękany język spotyka się u osób cierpiących na cukrzycę. U osób dłużej przyjmujących antybiotyki ulegają uszkodzeniu brodawki języka i towarzyszy temu utrata smaku i apetytu.
  • U osób przyjmujących sterydy język jest czerwony i obrzęknięty. U osób przyjmujących leki odwadniające – język bywa pokryty bruzdami i jakby polakierowany. Po środkach przeciwzapalnych i przeciwbólowych mogą pojawić się na języku czerwone punkty.
  • Odciski zębów po bokach języka mogą sugerować problemy z trzustką, niedobory pokarmowe, problemy trawienne.
  • Język geograficzny o nierównej budowie na powierzchni, wyglądem przypomina wyboisty teren, stwierdza się go nawet u 14% populacji. Zwykle nie wymaga leczenia, ale może temu towarzyszyć nadwrażliwość na ostre i kwaśne potrawy.
  • Język z bolesnymi rankami może być skutkiem infekcji bakteryjnej, ale również osłabienia, długotrwałego stresu, czy długotrwałej choroby.
  • Szczeliny i pęknięcia w języku są zazwyczaj nieszkodliwe, jednak przy złej higienie jamy ustnej mogą się w nich rozwijać infekcje. Mogą pojawiać się po niektórych zabiegach stomatologicznych i u osób noszących protezy. Zwykle znikają po użyciu preparatów działających miejscowo lub zmianie protezy.

Powyższe zestawienie nie wyczerpuje wszystkich problemów z językiem. Utrzymujące się długo zmiany na języku powinny być skonsultowane z lekarzem.

Piśmiennictwo:
1. Z. Zdrojewicz, J. Majewski, J. Pająk, R. Sycz. Język prawdę ci powie, czyli język jako narzędzie diagnostyczne wielu chorób. Med. Rodz. 2017; 20(3): 226-232.
2. B. Włodek-Owińska i T. Owiński. Atlas chorób błon śluzowych. PZWL 1975, str. 103-113.
3. Langlais Robert P., Miller Craig S. Choroby błony śluzowej jamy ustnej, Wydawnictwo Urban &Partners, Wrocław 2011.
4. G. Janczewski. Otolaryngologia praktyczna – podręcznik dla studentów i lekarzy. Gdańsk. Via Medica 2005.

Strony: 1 2