Zadbane stopy latem

 7 minut

stopy latem

Czynnikami usposabiającymi do infekcji są zaburzenia odporności, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krążenia żylnego, cukrzyca, otyłość, a także przewlekła antybiotykoterapia. Zakażeniu grzybiczemu sprzyja wilgotne i ciepłe środowisko, stąd nadpotliwość czy noszenie butów i skarpetek ze sztucznych tworzyw może prowadzić do rozwoju choroby. W przypadku podejrzenia grzybicy stóp czy grzybicy paznokci należy zasięgnąć porady u dermatologa. Wskazane jest wykonanie badania mikologicznego i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia.

W zależności od nasilenia zmian grzybiczych zostanie zaordynowana terapia miejscowa lub ogólna. Dostępne są różne preparaty do stosowania zewnętrznego w postaci kremów, maści, płynów i lakierów do paznokci. Wśród doustnych leków należy wymienić zwłaszcza itrakonazol, który posiada rejestrację we wszystkich rodzajach grzybicy paznokci. Choć choroba jest uciążliwa i stanowi powód do wstydu dla wielu osób, leczenie nie sprawia pacjentom trudności. Na rynku są dostępne preparaty bez recepty, które wystarczy użyć raz, lecz ich skuteczność jest wątpliwa. W pierwszej kolejności należałoby zastosować cyklopiroks o właściwościach przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych (hamuje kaskadę kwasu arachidonowego), zawarty w produktach OTC, które mogą być polecane przez farmaceutów.

Warto też rekomendować pochodne imidazolowe, w tym klotrimazol stosowany miejscowo czy wspomniany itrakonazol podawany ogólnie. Itrakonazol jest bowiemlekiem przeciwgrzybiczym o szerokim spektrum działania. Zasada działania opiera się na zmianie przepuszczalności błony komórkowej grzyba i zahamowaniu jego wzrostu w konsekwencji prowadząc do jego obumarcia. Lek dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, a jego najlepsze wchłanianie jest wtedy, gdy zostanie zażyty bezpośrednio po posiłku, o czym należy pamiętać. Terapię prowadzi się w pulsach trwających jeden tydzień w miesiącu.

Mimo prawidłowego leczenia, grzybica u wielu pacjentów nawraca. Najczęściej z powodu przeoczenia innych ważnych aspektów terapii. Mianowicie, poza stosowaniem leków, należy pamiętać, że konieczna jest wymiana całego obuwia, jeżeli było używane podczas infekcji. Ewentualnie można rozważyć dezynfekcję butów w roztworze chinoksyzolu lub formaliny, choć ta ostatnia wykazuje nierzadko działanie alergizujące. Odkażenie dotyczy także skarpetek i rajstop, przy czym niektórzy lekarze wręcz zalecają wypranie całej odzieży. Grzybica stóp jest schorzeniem powszechnym, a wciąż niedocenianym. Wiele osób nieświadomych infekcji stanowi źródło zakażenia dla innych. Samo leczenie niesie spore koszty dla pacjenta, dlatego tak ważne są kampanie społeczne mające na celu uświadomienie powagi problemu. Dużą rolę odgrywa profilaktyka choroby. Wskazane jest noszenie obuwia ochronnego w miejscach, gdzie potencjalnie można narazić się na zakażenie, dokładne opłukanie stóp czystą wodą po wyjściu z basenu, sauny itp., dbanie o stopy, by nie były przegrzane, wilgotne czy przesuszone. Zaleca się dokładne wycieranie stóp po umyciu, także szpar międzypalcowych, nakładanie wygodnego obuwia, które nie będzie uszkadzać płytek paznokci czy profilaktyczne stosowanie antyperspirantów do stóp. Przy nadpotliwości tego typu preparaty zabezpieczą skórę stóp przed poceniem na 24 godziny.

Strony: 1 2