Wirus 2019-nCoV: WHO ogłasza stan zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym

 2 minuty

mężski korpus przesuwa palcem wirtualny znak sluzby zdrowia

źródło: Politykazdrowotna.com

Jak donosi portal Politykazdrowotna.com, informację o ogłoszeniu stanu zagrożenia dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC) w związku z epidemią koronawirusa z Chin podano tuż po czwartkowym spotkaniu szefostwa WHO w Genewie. Oznacza to, że według Światowej Organizacji Zdrowia stan jest poważny.

„Głównym powodem tej deklaracji nie jest to, co dzieje się w Chinach, ale to, co dzieje się w innych krajach” – wyjaśnił szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus i wyraził obawy o rozprzestrzenianie się wirusa w krajach ze słabszymi systemami ochrony zdrowia. „Nie wiemy, jak duże szkody wirus może tam wyrządzić” – przyznał.

Tedros Adhanom Ghebreyesus spotkał się w środę z władzami Chin. Szef WHO zapewnił, że władze w Chinach podjęły poważne środki, żeby opanować rozwój epidemii. W najbliższym czasie ma powstać międzynarodowa platforma wiedzy o koronawirusie, aby lekarze w różnych częściach świata mogli dzielić się wynikami badań i metod jego zwalczania.

Podczas posiedzenia komitetu przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia Chińskiej Republiki Ludowej informowali o obecnej sytuacji i podejmowanych środkach zdrowia publicznego. Obecnie w całym kraju jest 7711 potwierdzonych i 12167 podejrzanych przypadków. Spośród potwierdzonych przypadków 1370 jest dotkliwych, a 170 osób zmarło. 124 osoby wyzdrowiały i zostały wypisane ze szpitala.

Sekretariat WHO przedstawił z kolei przegląd sytuacji w innych krajach. Obecnie jest 82 przypadków zakażenia w 18 krajach, w większości u osób podróżujących z Chin.