Wiceminister Zdrowia: sytuacja epidemiczna jest dość stabilna

 2 minuty

szczepienie-grypa

„Sytuacja epidemiczna jest dość stabilna. Prognozy na najbliższy miesiąc są uspokajające, ale eksperci mówią, że przełom roku może spowodować jakiś wzrost liczby zakażeń” – powiedział Wiceminister Zdrowia, Waldemar Kraska, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com. Wskazał, że szczególnie osoby z grupy ryzyka powinny przyjąć dawki przypominające szczepień przeciw COVID-19.

COVID-19 – tendencja spadkowa

Wiceszef MZ Waldemar Kraska na antenie Polskiego Radia 24 powiedział w niedzielę 6 listopada br., że obecnie obserwowana jest tendencja spadkowa, jeżeli chodzi o liczbę nowych zakażeń koronawirusem.

„Dziś jest 100 nowych przypadków. Jeżeli popatrzymy tydzień do tygodnia to jest prawie o 40 proc. mniej, niż to było w poprzednią niedzielę, czyli ta tendencja spadkowa zdecydowanie jest ugruntowana. 10 proc. tylko jest dodatnich testów, które wykonujemy, czyli także jest tendencja spadkowa. Ale myślę, że to, co najważniejsze w tej chwili, to ilość zajętych łóżek. Jest ich 1041, w porównaniu do poprzednich danych, to spadek o ponad 300 łóżek, czyli widzimy bardzo realny spadek zakażeń, które przekładają się na liczbę osób hospitalizowanych. Współczynnik R jest poniżej jedności – 0,71. Te wszystkie dane pokazują, że sytuacja jest dość stabilna” mówił Waldemar Kraska.
Przekazał, że „pojawiły się nowe subwarianty omikronu – BQ.1 i BQ.1.1”.

„On już zaczyna wypierać te poprzednie warianty. Dobrą informacją jest to, że nie widzimy, żeby powodował wzrost liczby osób, które są hospitalizowane” – dodał.

Wzrost zakażeń na przełomie roku

Jak mówił, prognozy na najbliższy miesiąc są uspokajające, ale eksperci mówią, że grudzień i przełom roku może spowodować pewien wzrost zakażeń.

„Nie mówię, że będzie lawinowy, duży, ale myślę, że szczególnie osoby z grupy ryzyka, czyli powyżej 60. r.ż., z wielochorobowością, powinny przyjąć drugą dawkę przypominającą, ponieważ to zdecydowanie zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, ale także śmierci” – podkreślił Wiceminister Zdrowia.

***

Przeczytaj również:

Maseczki w szpitalach i w aptekach nadal będą obowiązkowe

źródło: Politykazdrowotna.com