WHO przestrzega przed problemem z opieką medyczną i ubezpieczeniami

 2 minuty

doktor ze stetoskopem wypelnia dokumenty w tle elektrokardiogram

źródło: Onet.pl

W opublikowanym raporcie WHO wzywa do zwiększenia średnich wydatków ochronę zdrowia o przynajmniej 1 procent. „Jeśli na serio chcemy dążyć do zapewnienia powszechnego dostępu do ubezpieczeń i opieki medycznej oraz podniesienia poziomu życia ludzkiego, powinniśmy poważnie podchodzić do problemu podstawowej opieki medycznej” – oświadczył w komunikacie wydanym w związku z raportem dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. „Oznacza to, że podstawowe usługi zdrowotne, takie jak szczepienia, opieka prenatalna, doradztwo medyczne dotyczące stylu życia, powinny być jak najbardziej dostępne dla rodzin i zagwarantowane w ten sposób, aby ludzie nie musieli płacić za to wszystko z własnej kieszeni” – podkreślił, dodając, że świat powinien podwoić w ciągu dekady inwestycje w ochronę zdrowia, aby zapewnić jej powszechną dostępność.

Dyrektor generalny WHO wyjaśnił, że podniesienie w skali światowej inwestycji w sektorze ochrony zdrowia o 200 mld dolarów rocznie (to jest o 5 proc. w stosunku do 7,5 biliona dolarów, które wydaje się obecnie) „może potencjalnie uratować życie 60 milionom ludzi”. Może również przedłużyć statystyczny czas trwania życia ludzkiego do 2030 r. o 3,7 roku, przyczyniając się jednocześnie w znacznej mierze do polepszenia perspektyw rozwoju społecznego i gospodarczego na świecie.

Jak donosi Onet.pl, Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje w swym raporcie, że wszystkie kraje powinny uczestniczyć w tym wysiłku, ale jednocześnie przyznaje, iż dla krajów mniej rozwiniętych i tych, w których trwają konflikty, może się to okazać niemożliwe, stąd potrzeba pomocy z zewnątrz.