Wariant Omikron zdominował zakażenia w Polsce

 3 minuty

laborant w kombinezonie wlaboratorium pobiera probki

W ciągu kilku dni wariant Omikron będzie stanowił 100 proc. wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem notowanych w Polsce – stwierdził w piątek 11 lutego br. rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podkreślał też, że dane z kolejnych dni potwierdzają tendencję spadkową i to, że apogeum V fali mamy już za sobą – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Jak stwierdził Andrusiewicz, obecnie wariant Omikron to 95 proc. wszystkich sekwencjonowanych próbek. Natomiast w najbliższych dniach wariant ten będzie stanowił już 100 proc. wszystkich przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Rzecznik wskazał też, że dane z kolejnych dni potwierdzają, że apogeum V fali mamy już za sobą i następują spadki zarówno liczby nowych zakażeń, jak i zleceń na testy.

Jak dodał, jeżeli chodzi o nowe zakażenia, to w zestawieniu tygodniowym można obecnie mówić o spadkach rzędu 26 proc. Obecnie wyjątkiem są tylko dwa województwa: kujawsko-pomorskie i lubuskie, które odnotowują delikatne wzrosty.

Nadal jednak widać dalsze spadki w liczbie wykonywanych testów. Obecnie robi się ich dziennie średnio 133 tys. i oznacza to 15 proc. spadek. W przypadku zleceń z POZ na testy również następują spadki. Teraz jest to średnio 31 tys. zleceń dziennie i jest to spadek o blisko 20 proc.

Kolejny argument przemawiający za trendem spadkowym, na który zwrócił uwagę rzecznik MZ, to liczba wyjazdów karetek do pacjentów covidowych. Podkreślał, że coraz mniej jest też przypadków, gdy karetki zabierają pacjentów z saturacją poniżej 94 proc.

Jednocześnie przestrzegał, że wychodząc ze szczytu V fali, nie można zapominać, że nadal ważne są szczepienia, w tym także dzieci, biorąc pod uwagę powrót dzieci do nauki stacjonarnej w szkołach 21 lutego.

Zmiany zasad izolacji i kwarantanny

Andrusiewicz przypomniał, że od piątku 11 lutego br. nie obowiązuje już kwarantanna z kontaktu. Do osób, które były na takiej kwarantannie wysłano 79 tys. SMS-ów z informacją, że od dziś mogą z tej kwarantanny wyjść. Z kolei od wtorku 15 lutego skrócona będzie izolacja z 10 do 7 dni, a także kwarantanna dla współdomowników osoby zakażonej do okresu izolacji tej osoby.

źródło: Politykazdrowotna.com