W czerwcu br. ruszy e-szkolenie dotyczące szczepień przeciwko HPV u 12- i 13-latków

 2 minuty

hpv-szczepienie

„Blisko 800 przedstawicieli POZ bierze udział w e-szkoleniu dotyczącym przebiegu szczepień przeciw HPV dla 12 i 13-latków, które ruszą już w czerwcu. Z uwagi na duże zainteresowanie będzie kolejny termin” – napisał szef resortu zdrowia na Twitterze, o czym informuje serwis Rynekzdrowia.pl.

Szczepienia przeciwko HPV w Polsce

W Polsce każdego roku notuje się ponad 3 tys. nowotworów związanych z zakażeniem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego). W przeważającej większości są to raki szyjki macicy, ale nie tylko. To także nowotwory złośliwe odbytu, prącia, sromu i pochwy. Co roku rozpoznawanych jest także kilkadziesiąt tysięcy stanów przedrakowych. Chorobom tym można zapobiegać dzięki szczepieniom.

Szczepienie przyjęte przez dziecko chroni je przez całe życie. Szczepionki przeciw HPV zapewniają ochronę przed chorobami (w szczególności przed złośliwymi nowotworami), bo uruchomiają naturalne mechanizmy obronne. Najskuteczniejsze są wtedy, kiedy zostaną podane przed rozpoczęciem aktywności seksualnej – dlatego ważne są szczepienia i edukacja młodzieży.

Szczepienie przeciw HPV chroni w niemal 100 proc. przed rakiem szyjki macicy. Zapewnia również ochronę przed m.in. rakiem odbytu, prącia i kłykcinami kończystymi – czyli brodawkami narządów płciowych.

Dostępne szczepionki

Od lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia bezpłatne szczepienia przeciw HPV u chłopców i dziewcząt powinny ruszyć od czerwca br. Według informacji resortu realizacja szczepień przeciw HPV ma się odbywać w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej. Nieodpłatne szczepionki będą dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

źródło: Rynekzdrowia.pl