UE: zmiany w prawie farmaceutycznym mają przeciwdziałać niedoborom leków

 3 minuty

nowela-ustawy

Unia Europejska planuje zmiany w prawie farmaceutycznym, które mają przeciwdziałać niedoborom leków na Starym Kontynencie – donosi Politykazdrowotna.com. Jak zapowiada unijna komisarz ds. zdrowia, Stella Kyriakides, chodzi o zaostrzenie obowiązków w zakresie dostaw i raportowania stanów leków.

Cel: uniknięcie zakłóceń na rynku leków w UE

Naszym celem jest i pozostaje zapewnienie dostępu do leków wszystkim potrzebującym pacjentom oraz uniknięcie zakłóceń na rynku leków w UE” – powiedział Stella Kyriakides. Jak zaznaczyła, w oparciu o dane Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA), niedobory antybiotyków odnotowano w 26 krajach Europy. Jest to spowodowane wczesnym wzrostem występowania infekcji dróg oddechowych spowodowanych zakażeniami grypy i RSV wraz z COVID-19.

Europejska komisarz ds. zdrowia zapowiedziała, że propozycja Komisji Europejskiej w sprawie nowelizacji prawa farmaceutycznego jest planowana na marzec. W jej ocenie, Unijny urząd ds. gotowości i reagowania na wypadek stanu zagrożenia zdrowia (HERA), który powołany został podczas pandemii COVID-19, mógłby nabywać leki i środki medyczne w imieniu państw członkowskich w celu zaradzenia niedoborom na rynku.

Zmiany wymagane w trybie pilnym

Jak wskazywali mówcy podczas debaty w Parlamencie Europejskim, zmiany w prawie farmaceutycznym na szczeblu europejskim są wymagane w trybie pilnym. Jak wskazywali, problemem jest migracja produkcji substancji czynnych do Azji oraz rozproszony system dystrybucji leków wewnątrz UE. Wzywali do przywrócenia europejskiej suwerenności w zakresie produkcji leków.

Rosnące ceny, dostępne różne rodzaje leczenia, masowy offshoring produkcji, od 80 do 85% aktywnych składników używanych do produkcji leków w Europie pochodzi z Chin i Indii – wymieniała deputowana z Francji, Nathalie Colin-Oesterlé. „45% leków sprzedawanych w Europie jest produkowanych poza UE. Jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od krajów, które mogą podjąć decyzję o ograniczeniu eksportu z korzyścią dla własnych obywateli” – dodała i podkreśliła, że to uzależnia nas od wpływów politycznych krajów spoza UE.

„Musimy zapewnić pobudzenie europejskiej produkcji leków. Potrzebujemy leków, które będą produkowane w Europie” – mówił deputowany z Niemiec, Tiemo Wölken

źródło: Politykazdrowotna.com