UE łagodzi stanowisko w sprawie ochrony patentowej leków

 2 minuty

unia-europejska

Ustawodawcy z komisji parlamentarnej UE zagłosowali za przedłużeniem okresu wyłączności na nowe leki – informuje serwis Pulsmedycyny.pl. To spora zmiana w porównaniu z pierwotnym projektem zmian w unijnym prawie farmaceutycznym. W ten sposób UE chce rozwiać obawy branży farmaceutycznej w sprawie planowanych zmian w przepisach.

Przedłużenie okresu ochrony patentowej

Członkowie komisji przyjęli zdecydowaną większością głosów projekt stanowiska przed ostatecznym głosowaniem na posiedzeniu plenarnym, które zostało zaplanowane na 11 kwietnia. Parlament UE dąży do ustalenia podstawowego okresu ochrony patentowej na 7,5 roku, z możliwością przedłużenia o rok, jeśli lek spełnia niezaspokojone potrzeby pacjentów i jeśli badania kliniczne są prowadzone na terenie UE.

Jest to łagodniejsze podejście niż pierwotna propozycja Komisji Europejskiej dotycząca skrócenia tego okresu z obecnych ośmiu do sześciu lat. W ten sposób chciano pobudzić konkurencję. Według części ekspertów europejskie badania i rozwój farmaceutyczny pozostają w tyle za pozaeuropejskimi rywalami.

Jednak europejski przemysł farmaceutyczny krytycznie odniósł się do tej propozycji. Przedmiotem dyskusji jest nowe powiązanie okresu wyłączności leku z dostępem we wszystkich 27 państwach członkowskich.

źródło: Pulsmedycyny.pl