Uczeni chcą wprowadzić nowe terapie dla chorych na raka prostaty

 3 minuty

rak-prostaty

Naukowcy chcą wprowadzić metody terapeutyczne, dzięki którym nastąpi redukcja ryzyka nawrotu nowotworu prostaty do około 22 proc. – donosi serwis Naukawpolsce.pap.pl.

Listopad miesiącem walki z rakiem prostaty

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn oraz drugim pod względem ilości zgonów – informuje Agencja Badań Medycznych. Jak wskazała ABM, listopad jest miesiącem walki z rakiem prostaty. Standardowym leczeniem chorych na raka gruczołu krokowego (RGK) z grupy wysokiego ryzyka jest prostatektomia lub radykalna radioterapia w skojarzeniu z hormonoterapią.

„Jednak u ponad 30 proc. chorych pomimo optymalnego leczenia należy spodziewać się nawrotu biochemicznego” – przekazano w komunikacie. „Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn oraz drugim pod względem ilości zgonów. Naukowcy chcą wprowadzić nowe metody terapeutyczne, dzięki którym przewidują redukcję ryzyka wznowy do około 22 proc.” – podkreślono.

Duża skuteczność leczenia izotopowego z zastosowaniem 177Lu-PSMA

Jak poinformowała Agencja, naukowcy z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie chcą ocenić skuteczność i bezpieczeństwo 177Lu-PSMA-617 jako leczenia uzupełniającego chorych z rakiem gruczołu krokowego wysokiego ryzyka. Głównym badaczem tej metody jest dr hab. n. med. Daria Handkiewicz-Junak. Podczas badań sprawdzane jest, czy uzupełniające leczenie 177Lu-PSMA, jako jednorazowej aktywności terapeutycznej, w raku gruczołu krokowego wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka prowadzi do zmniejszenia ryzyka niepowodzenia leczenia, przy minimalnej toksyczności leczenia.

„Ostatnio opublikowane dane wskazują na dużą skuteczność leczenia izotopowego z zastosowaniem 177Lu-PSMA u chorych z zaawansowanym hormonoopornym rakiem prostaty” – przekazano w komunikacie. Podano również, że doświadczenia z innymi typami nowotworów (np. rakiem tarczycy) wskazują, że celowane molekularnie leczenie izotopowe skuteczne jest jako metoda leczenia uzupełniającego.

Ponadto przewiduje się, że nowa metoda leczenia nowotworu prostaty wpłynie na zwiększenie się odsetka chorych wyleczonych. Szacuje się, że spadnie ryzyko wznowy biochemicznej z 30-40 proc. do około 22-30 proc.

Systemowe leczenie uzupełniające

W badaniu „177Lu-PSMA jako systemowe leczenie uzupełniające u chorych na raka prostaty wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka po leczeniu radykalnym z zastosowaniem teleradioterapii lokoregionalnej i hormonoterapii” finansowanym przez Agencję Badań Medycznych planowany jest udział 200 chorych na raka gruczołu krokowego wysokiego lub bardzo wysokiego ryzyka, bez cech rozsiewu choroby nowotworowej w badaniach radiologicznych po zakończonej radioterapii, podczas kontynuowana hormonoterapii. Udział w badaniu jest dobrowolny, pacjent może wycofać też swoją zgodę na udział w badaniu na dowolnym etapie jego realizacji.

źródło: Naukawpolsce.pap.pl