Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

 3 minuty

hpv-szczepienia

W dniach 22-28 stycznia obchodzony był Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Ministerstwo Zdrowia przypomina, że świadomość zachorowania na nowotwory wywołane wirusem HPV jest niezbędna w profilaktyce. HPV odpowiada za prawie wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy – informuje Politykazdrowotna.com.

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy ma zwrócić uwagę kobiet na to, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne. Jednym z działań profilaktycznych jest też szczepienie przeciwko HPV. Zaleca się podanie szczepionki przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, co dotyczy zarówno dziewczynek, jak i chłopców. Od 1 czerwca 2023 roku w Polsce dostępny jest bezpłatny program szczepień przeciwko HPV dla dzieci w wieku 9-18 lat.

Wirus HPV

  • Wirus HPV nie jest jednorodny – znanych jest niemal 200 typów wirusa HPV. HPV może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn. Główną drogą zakażenia HPV są kontakty seksualne.
  • HPV odpowiada za blisko 100 proc. stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, 64-100 proc. stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 90 proc. nowotworów odbytu, a także za nowotwory prącia, sromu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałków, gardła, głowy i szyi.
  • Zakażenie wirusem HPV nie przenosi się drogą krwi. HPV przenosi się przez kontakt skórny – pełny stosunek seksualny nie jest konieczny do zakażenia i w odróżnieniu od większości zakażeń przenoszonych drogą płciową, użycie prezerwatywy nie chroni przed zakażeniem, a jedynie zmniejsza ryzyko.
  • Infekcje HPV są powszechne – większość zakażeń HPV ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak mogą rozwinąć się poważne lub nawet zagrażające życiu choroby, takie jak rak szyjki macicy.
  • Przeważająca liczba zakażeń różnymi typami HPV ustępuje samoistnie dzięki odpowiedzi immunologicznej organizmu. Tzw. przetrwałe zakażenie wirusem HPV, dotyczące zakażeń utrzymujących się powyżej 24 miesięcy, może w kolejnych latach prowadzić do powstania nowotworu.

Ludzki wirus brodawczaka (Human papillomavirus, HPV) opisano po raz pierwszy w latach 50. XX wieku. W 1972 roku polska lekarka prof. Stefania Ginsburg-Jabłońska opisała jako pierwsza związek wirusa HPV z rakiem skóry. W latach 1980-1990 niemiecki wirusolog profesor Harald zur Hausen z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem w Heidelbergu prowadził badania dotyczące związku wirusa HPV z rakiem szyjki macicy, za które otrzymał Nagrodę Nobla w 2008 r.

źródło: Politykazdrowotna.com