Te choroby zakaźne trzeba raportować do sanepidu

 2 minuty

ewus

Do Komisji Prawniczej trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zakażeń i chorób zakaźnych objętych obowiązkiem przekazywania państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu danych o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca – informuje serwis Rynekzdrowia.pl.

Wykaz chorób, które będą wymagały powiadomienia inspekcji sanitarnej

Jak podkreślono w ocenie skutków regulacji, projekt rozporządzenia MZ w sprawie zakażeń i chorób zakaźnych objętych obowiązkiem przekazywania państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu danych o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa u ozdrowieńca „reguluje kwestię informowania organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej o wynikach leczenia lub wykluczeniu nosicielstwa osób, które były diagnozowane lub leczone z powodu wybranych zakażeń i chorób zakaźnych objętych obowiązkiem hospitalizacji”, takich jak:

  • błonica,
  • cholera,
  • dur brzuszny,
  • dury rzekome A, B i C,
  • ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis).

Zalecane rozwiązanie, jakie zakładałyby nowe przepisy, to informowanie organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej o wynikach leczenia lub wykluczenia nosicielstwa u osób, które były podejrzane (diagnozowane) lub przebyły zakażenie lub zachorowanie (były leczone) na wspomniane choroby. W ocenie Ministerstwa Zdrowia pozwoli to objąć te osoby indywidualnym nadzorem epidemiologicznym oraz – w razie potrzeby – zaoferować szczepienia ochronne osobom przebywającym w otoczeniu domowym, rodzinnym i bliskim otoczeniu społecznym nosicieli.

Kogo dotyczy obowiązek?

Obowiązek informowania inspekcji sanitarnej miałoby ok. 80 podmiotów, natomiast 318 powiatowych inspektorów sanitarnych przyjmowałoby określone w projekcie dane i informacje o wynikach leczenia lub o wykluczeniu nosicielstwa (ozdrowieńców), którzy byli leczeni z powodu wybranych zakażeń i chorób zakaźnych objętych obowiązkiem hospitalizacji. Umożliwi to podjęcie ewentualnych działań zapobiegawczych.

Pełną treść projektu rozporządzenia znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Rynekzdrowia.pl