Tańsze leki od Polpharmy!

 3 minuty

POLPHARMA_LIDER_BANER_FP_grafika_na_podstronę_newsa_1920x1080

Od 1 kwietnia br. obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Obwieszczenie refundacyjne zostało rozszerzone o dwa nowe wykazy G1 i G2 (tzw. polskie leki), na których blisko połowa to farmaceutyki produkowane przez Polpharmę. Celem wprowadzenia tzw. listy polskich leków jest zwiększenie bezpieczeństwa lekowego rodzimych pacjentów, udziału polskich medykamentów na rynku, a także obniżenie kosztów dla pacjentów.

Jakie korzyści dla pacjenta wynikają z umieszczenia produktu na tzw. liście polskich leków?

Na liście leków krajowych znajdują się 152 produkty Polpharmy. To blisko połowa wszystkich preparatów znajdujących się w tym wykazie. Pacjenci mają dostęp do tańszych leków, ponieważ NFZ dopłaca do nich teraz o 10% lub 15% więcej niż do ich zagranicznych odpowiedników. Dodatkowy upust w wysokości 10% dotyczy produktów zawartych w wykazie G1. Są to leki wytwarzane w kraju z wykorzystaniem substancji czynnej wyprodukowanej poza Polską oraz farmaceutyki wytworzone poza Polską, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną w kraju. Z kolei upust 15%, dotyczy leków zawartych w wykazie G2. Są to leki wytwarzane w kraju z wykorzystaniem substancji czynnej wyprodukowanej w Polsce.

Umacnianie bezpieczeństwa lekowego w Polsce

Powyższe dopłaty do polskich leków w intencji resortu zdrowia mają zwiększyć zainteresowanie pacjentów preparatami wyprodukowanymi w kraju. Dzięki temu zwiększy się produkcja leków na terenie Polski. Jest to szczególnie ważne w procesie uniezależniania się Polski od importu preparatów zza granicy, co ma bezpośredni wpływ na umacnianie bezpieczeństwa lekowego w Polsce.

Jednocześnie pacjenci otrzymają łatwiejszy dostęp do produktów wysokiej jakości, gdyż lista refundacyjna promuje leki polskie, które spełniają określone, najwyższe standardy.

Jak zaznacza MZ, nowa inicjatywa związana ze stworzeniem listy polskich leków ma być zachętą do zwiększenia produkcji substancji czynnych i farmaceutyków na terenie Polski. A to z kolei ma ogromny wpływ nie tylko na dostępność leków w sytuacjach kryzysowych, ale na budowanie nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy.

Sprawdź leki Polpharmy – lidera polskich leków na wykazach G1 i G2.

Pobierz tabelę w formacie [PDF].

źródło: ZF Polpharma S.A.