Szefowa resortu zdrowia przypomina o szczepieniach przeciw HPV

 3 minuty

hpv-szczepienia

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna zaapelowała w poniedziałek o szczepienie dzieci przeciw HPV. Podkreśliła, że szczepienia są bezpłatne i dają dzieciom bezpieczeństwo. 4. marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV.

Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV

„To groźny wirus, który wywołuje nowotwór. Jeśli chcesz ochronić swoje dzieci, to 12- i 13-letnie dziewczynki i chłopców po prostu zaszczep. Szczepienia są bezpłatne i dają naszym dzieciom bezpieczeństwo” – zaapelowała w zamieszczonym na platformie X wideo Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna.

Podanie szczepionki przeciw HPV zaleca się przed rozpoczęciem aktywności seksualnej zarówno dziewczynkom jak i chłopcom. W Polsce jest program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla dzieci w wieku 9-18 lat. W jego ramach dla 12- i 13-latków, dziewcząt i chłopców, dostępne są dwie szczepionki. Dla pozostałych dzieci (czyli w wieku 9-11 lat i 14-17) dostępna jest szczepionka dwuwalentna. Dzieci mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę na szczepionkę. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę.

Rodzaje szczepionek

Szczepionka dwuwalentna działa przeciwko dwóm typom wirusa HPV: 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu, związanych z onkogennymi typami HPV.

Szczepionka dziewięciowalentna działa przeciwko dziewięciu typom wirusa brodawczaka ludzkiego, a mianowicie: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu i dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych), związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa.

Wirus HPV nie jest jednorodny – znanych jest niemal 200 jego typów. HPV może wywoływać również inne nowotwory. Główną drogą zakażenia są kontakty seksualne.

Infekcje HPV są powszechne

HPV odpowiada za blisko 100 proc. stanów przedrakowych i raka szyjki macicy, 64-100 proc. stanów przedrakowych i nowotworów pochwy, 90 proc. nowotworów odbytu, a także za nowotwory prącia, sromu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka, migdałków, gardła, głowy i szyi.

Infekcje HPV są powszechne – większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak mogą rozwinąć się poważne lub nawet zagrażające życiu choroby jak rak szyjki macicy.

W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90 proc. Szczepiąc się, kobieta zmniejsza o 70 proc. ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. (PAP)

źródło: PAP