Z okazji rozpoczynającego się w poniedziałek 4 marca Tygodnia Zdrowia Kobiet szefowa resortu zdrowia, Izabela Leszczyna zachęca do zadbania o siebie i zrobienia bezpłatnych badań profilaktycznych.
Moja i Bezpieczna Ja
„(…) Będziemy przez 7 dni mówić o tym, co możesz zrobić dla swojego zdrowia i swojego życia, przede wszystkim o bezpłatnych, cyklicznych badaniach, które możesz, a nawet powinnaś zrobić (...). To wszystko w ramach akcji +Moja i Bezpieczna Ja+” – powiedziała Minister Zdrowia w nagraniu zamieszczonym w niedzielę w mediach społecznościowych.
Resort zdrowia przypomina o prowadzeniu regularnych badań, które pozwalają na wczesne wykrycie chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca czy nowotwory. „Codzienna troska o siebie to nie tylko dbanie o swoje zdrowie fizyczne, ale także o stan psychiczny i emocjonalny” – podkreśla MZ.
Każdy dzień Tygodnia Zdrowia Kobiet jest poświęcony konkretnej tematyce profilaktycznej:
- 4 marca (poniedziałek) to Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV;
- 5 marca (wtorek) – Profilaktyka;
- 6 marca (środa) – Mammografia;
- 7 marca (czwartek) – Cytologia;
- 8 marca (piątek) – Kardiologia;
- 9 marca (sobota) – Opieka psychiatryczna;
- 10 marca (niedziela) – Onkopłodność;
- 11 marca (poniedziałek) – EkstraFacet – profilaktyka dla mężczyzn.
Specjalny dyżur konsultantów NFZ
Z okazji Tygodnia Zdrowia Kobiet w siedzibach oddziałów wojewódzkich NFZ będą organizowane wydarzenia promujące zachowania profilaktyczne. Od 4 do 8 marca NFZ uruchomi specjalny dyżur konsultantów Telefonicznej Informacji Pacjenta. Dzwoniąc pod bezpłatny całodobowy numer 800 190 590, każda kobieta będzie mogła uzyskać pełną wiedzę na temat wszystkich zalecanych kobietom badań profilaktycznych. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie takie badanie można wykonać.
Ponadto, każda osoba, która skończyła 40 lat, może uzyskać raz do roku e-skierowanie na bezpłatne badania profilaktyczne w ramach programu „Profilaktyka 40 plus”.
Aby uzyskać e-skierowanie na badania, należy wypełnić ankietę. Można to zrobić: na Internetowym Koncie Pacjenta (w zakładce „Profilaktyka” i „Ankiety”); w aplikacji mojeIKP (w zakładce „Profilaktyka”); telefonicznie pod numerem +48 800 100 101 (w godzinach 8–18); w przychodni POZ, która uczestniczy w programie. W tych miejscach można także zapisać się na badania. Należy na nie przyjść z dowodem osobistym. Nie trzeba pokazywać e-skierowania. (PAP)
***
Przekaż pacjentowi!
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina! Każda kobieta, nie tylko od święta, powinna znaleźć chwilę dla siebie i wykonywać regularnie badania. Zadbaj o swoje zdrowie i zdrowie Twoich bliskich. Korzystaj z dostępnych szczepień i programów profilaktycznych. Szczegóły znajdziesz
TUTAJ.
Skorzystaj z profilaktycznej oferty NFZ
Sprawdź, co przygotowały dla Ciebie oddziały NFZ – szczegółowe informacje z poszczególnych oddziałów NFZ oraz specjalny harmonogram mammobusów na środę 6 marca znajdziesz
TUTAJ.