Szef MZ: przekroczyliśmy barierę 5 tysięcy przypadków COVID-19

 3 minuty

„W tym tygodniu mieliśmy do czynienia z przekroczeniem bariery 5 tys. nowych przypadków” – poinformował Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. Nie przewiduje jednak na razie żadnych obostrzeń, co uzasadnia wysokim poziomem immunizacji, który w Polsce przekracza 90 proc. – informuje Politykazdrowotna.com.

Bariera 5 tysięcy przekroczona

W tym tygodniu mieliśmy do czynienia z przekroczeniem bariery 5 tys. nowych przypadków. Miało to miejsce w poniedziałek, kiedy spływają dane z weekendu. Przedstawiając je, Minister Zdrowia Adam Niedzielski, zwrócił uwagę na jedno, jego zdaniem, pozytywne zjawisko.

„To hamowanie dynamiki wzrostu z tygodnia na tydzień liczby nowych przypadków. Dzisiaj ta liczba, która wynosi 3,5 tys., to jest tak naprawdę 17-18-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego tygodnia. I pod tym względem widzimy, że dynamika nieco zwalnia” – powiedział szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski.

Apogeum jeszcze przed nami

Minister zaznaczył, że nie oznacza to jednak, że w tej chwili mamy w Polsce do czynienia z apogeum kolejnej fali. Jest to jest raczej wskaźnik, że do tego apogeum się ewentualnie zbliżamy. I należy się spodziewać, ze jeszcze w kolejnym tygodniu, dwóch liczba przypadków będzie rosła, ale już w zdecydowanie mniejszym tempie niż mieliśmy do czynienia w tej chwili.

Według ministra, najbardziej aktualne prognozy mówią, że około połowy sierpnia, bardziej nawet w drugiej połowie, będziemy mieli średnio ok 10 tys. przypadków dziennie, co oznacza, że w pojedynczych dniach będzie to nawet 12-13 tys.

„I ten scenariusz traktujemy jako najbardziej prawdopodobny. Zjawisko hamowania dynamiki jest nieco bardziej optymistyczne niż zakładaliśmy w prognozach, co może oznaczać, że apogeum nastąpi nawet wcześniej” – wyjaśniał szef resortu zdrowia.

Obostrzeń nie będzie, bo mamy wysoki poziom immunizacji

Minister zwrócił uwagę, ze polskie szacunki i wnioski dotyczące przebiegu pandemii resort opiera częściowo na doświadczeniach innych krajów: „Tak jak wcześniej przedstawialiśmy sytuacji z Portugalii, która wtedy miała apogeum letniej fali, tak dziś widzimy, że w kolejnych krajach: Francja, Niemcy Hiszpania, Włochy następuje to przesilenie.”

Jak zauważył minister Niedzielski, żaden z tych krajów nie zdecydował się na wprowadzenie dodatkowych obostrzeń. Stosowanie stosunkowo liberalnej polityki uzasadnił poziomem immunizacji, który – jak dodał – w Polsce przekracza 90 procent.

źródło: Politykazdrowotna.com