Szczepionki przeciw grypie na ten sezon już w aptekach

 4 minuty

szczepienia-apteki-zarobki

Pierwsze partie szczepionek przeciwko grypie na ten sezon są już dostępne w aptekach – informuje serwis Politykazdrowotna.com. Z kolei w drugiej połowie września szczepionki trafią do placówek medycznych. Specjalna transza będzie zarezerwowana na bezpłatne szczepienie pracowników placówek medycznych, farmaceutów, diagnostów czy nauczycieli.

Do Polski łącznie ma trafić blisko 4 mln dawek szczepionek przeciwko grypie, z czego 1,36 mln do aptek, 760 tys. będzie przeznaczone do zakładów opieki zdrowotnej, a pozostała część zostanie zakupiona przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych – informuje Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Szczepionki jak co roku będą stopniowo docierały do Polski – do końca listopada planowanych jest 12 transz dostaw.

Dla kogo szczepionka refundowana?

Jak przewiduje lista refundacyjna, na bezpłatne szczepionki przeciw grypie dostępne w aptekach mogą liczyć seniorzy powyżej 75. r.ż. oraz kobiety w ciąży. Z kolei 50 proc. refundacja dotyczy osób w wieku 65-74 lata, osób w wieku od 18-64 lat z chorobami współistniejącymi oraz dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat.

W przypadku dzieci dostępne są szczepionki w formie donosowej i domięśniowej, zaś pozostałych grup przewidziano szczepionki domięśniowe.

Ze szczepienia przeciw grypie mogą skorzystać również ci, dla których refundacji nie przewidziano. Za szczepionkę zapłacą po prostu z własnej kieszeni.

Bezpłatne szczepienia dla medyków i nauczycieli

Ze względu na sytuację pandemiczną, podobnie jak w ubiegłym roku resort zdrowia postanowił zapewnić bezpłatne szczepienia przeciw grypie dla wybranych grup zawodowych i społecznych. Na mocy specjalnego rozporządzania przewidziano taką możliwość od 1 września br.

Chodzi o osoby zatrudnione w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, farmaceutów i techników farmaceutycznych zatrudnionych w aptekach ogólnodostępnych, diagnostów laboratoryjnych, nauczycieli, pracowników pomocy społecznej, osoby z domów pomocy społecznej czy żołnierzy. Również pacjenci powyżej 75 r.ż. będą mogli skorzystać z tego przywileju w placówkach medycznych.

Poza szczepionkami bezpłatnymi dla grup uprawnionych wymienionych wyżej, w tym roku do przychodni ma trafić blisko 800 tys. dawek na potrzeby szczepień wszystkich innych pacjentów, którzy chcieliby z nich skorzystać. Jak ocenia Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy, „szczepienia przeciw grypie będą więc dostępne zarówno w aptekach, jak i zakładach opieki zdrowotnej, co w żaden sposób nie ogranicza dostępności dla pacjentów”.

Czy wystarczy szczepionek?

Pewne obawy w tym zakresie ma jednak Federacja Porozumienie Zielonogórskie zrzeszające lekarzy rodzinnych. Jak podkreśla Federacja, szczepionki przeciw grypie do POZ mają być dostarczone dopiero w październiku i w znacznie mniejszych ilościach.

– Mimo, że trwa pandemia COVID-19 inne choroby, takie jak grypa nie zniknęły – mówi Agata Sławin, lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego. – W ubiegłym roku dużo więcej osób niż w minionych latach było zainteresowanych tymi szczepieniami. Obawiamy się, że wprowadzone ograniczenia w dystrybucji zmniejszą ich dostępność dla pacjentów – podkreśla.

Choć do tej pory przeciwko grypie szczepiło się ok. 4 proc. Polaków, w minionym roku wyjątkowo nie trzeba było szczególnie promować tej formy profilaktyki. Wynikało to ze strachu przed koronawirusem. Wzmożone zapotrzebowanie powodowało, że w aptekach brakowało przejściowo szczepionek, pacjenci „zapisywali się” na te szczepionki w aptece, a także bombardowali swoich lekarzy rodzinnych telefonami w tej sprawie.

źródło: Politykazdrowotna.com