Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

 3 minuty

dzien-rzucania-palenia

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Ideą akcji jest zwrócenie uwagi na zgubne skutki, do których prowadzi nałóg.

Dzień bez papierosa

Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest od 1991 r. Pomysł akcji powstał jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 r. zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia przez jedną dobę. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na skutki palenia tytoniu – zarówno te społeczne, jak i ekonomiczne, ale przede wszystkim na zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również papierosów elektronicznych.

Chodzi również o zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie. Warto również pamiętać, że palenie papierosów czy e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska.

Warto pamiętać!

  • Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z których 40 jest przyczyną zachorowań na nowotwory. Do związków o działaniu rakotwórczym należą m.in.: nikotyna, substancje smoliste, tlenek węgla, formaldehydy, amoniak, tlenki azotu, arszenik, cyjanek wodoru.
  • Palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy.
  • Dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących. Narażenie na dym tytoniowy tzw. „bierne palenie” jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży i dzieci, których rodzice/opiekunowie palą papierosy. Wymuszone wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do wystąpienia u dzieci: infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów, a także nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt.
  • Palenie papierosów przez rodziców, a później rówieśników, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo używania wyrobów tytoniowych po osiągnięciu wieku dorosłego.

Informacje o tym, jak rzucić palenie i co zyskujemy porzucając nałóg, znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Gov.pl