Świąteczne świadczenia dla zespołu

 6 minut

Natomiast zwolnieniem podatkowym objęta jest wartość otrzymywanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków Funduszu lub funduszy związków zawodowych – łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Należy pamiętać, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy). Zwolnieniem podatkowym na mocy ww. przepisu objęte są świadczenia rzeczowe, jak i pieniężne, np. paczki świąteczne, karty przedpłacone, pod warunkiem, że:

  • zostały w całości sfinansowane z Funduszu (lub funduszu związków zawodowych),
  • ich wartość łącznie w roku podatkowym nie przekracza kwoty 380 zł (w razie przekroczenia tej kwoty nadwyżkę należy opodatkować).

Zasady i warunki korzystania ze świadczeń finansowanych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, które muszą uwzględniać kryterium socjalne oraz przeznaczenie jego środków na poszczególne cele i rodzaje działalności, pracodawca określa w regulaminie.

Gdyby pracodawca sfinansował świadczenia tylko w części z Funduszu (lub funduszu związków zawodowych), podlegałoby one wówczas w całości opodatkowaniu, bowiem art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia z podatku dochodowego ww. świadczenia w całości sfinansowane z Funduszu.

Trzecią możliwością jest finansowane ze środków funduszu socjalno-bytowego i dotyczy to pracodawcy, który nie tworzy Funduszu. Wtedy to może on utworzyć na podstawie układu zbiorowego fundusz na cele socjalno-bytowe. Świadczenia sfinansowane z tego funduszu są zwolnione ze składkowania (ZUS) na podstawie § 2 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia składkowego. Przy czym tylko do wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty odpisu podstawowego (art. 5 ust. 2 ustawy). Świadczenia przyznane pracownikom z funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe są opodatkowane.

Coraz częściej pracodawcy dla wzmocnienia związków zatrudnionych przez siebie osób z firmą oraz ze względów prestiżowych obchodzą uroczyście rocznice rozpoczęcia działalności. Z tego tytułu pracownicy (wszyscy lub wybrani) otrzymują nagrody pieniężne albo drobne upominki rzeczowe. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że świadczenia te mogą być finansowane tylko i wyłącznie ze środków obrotowych płatnika. Zarówno nagrody, jak i upominki z okazji jubileuszu firmy nie mieszczą się więc w ustawowym wykazie i dlatego świadczenia tego rodzaju należy oskładkować na zasadach ogólnych.

Strony: 1 2