Sucha śluzówka nosa

 4 minuty

Dolegliwości związane z nadmiernym wysychaniem śluzówek przynoszą dyskomfort w postaci uczucia zatkanego nosa, świądu czy uczucie drapania w nosie. Pojawiają się również napady kichania, wysychająca wydzielina pokrywająca błony śluzowe nosa, czasem również krwawienie z nosa.
Wysychająca śluzówka nie stanowi dobrej bariery chroniącej drogi oddechowe przed dostającymi się z powietrzem drobnoustrojami. Co więcej, stany zapalne z nosa mogą rozszerzać się również na śluzówki zatok obocznych nosa, gardła, krtani, tchawicy i dalej do dolnych dróg oddechowych.
Istnieją proste sposoby doraźnej poprawy takiej sytuacji. Należą do nich: inhalacje z użyciem wody z solą i dodatkiem olejków eterycznych, np. tymiankowego, eukaliptusowego czy kamforowego. Pacjentom można również polecić aerozole zawierające roztwory soli, żele zawierające chlorek sodu, wodę morską, kwas hialuronowy, glicerol, prowitaminę B5 i mieszaninę olejków eterycznych. Na półkach aptecznych znajdziemy także maści i krople nawilżające śluzówkę i łagodzące podrażnienia.

Jak w przypadku wszystkich chorób długotrwałe skutki można uzyskać wówczas, gdy przeprowadzi się badania i analizę czynników, które u konkretnej osoby są przyczyną wysychania śluzówek nosa. Czasem należy zmodyfikować dietę (wzbogacenie w witaminy, żelazo itp.) i codzienne nawyki (palenie tytoniu), zmienić niektóre leki przeciwalergiczne czy przyjmowane z powodu chorób układu krążenia. W wielu przypadkach korzystny efekt uzyska się dopiero wówczas, kiedy odbuduje się mikroflorę jelit, która jest kluczem do odporności.

Strony: 1 2