Skierowanie na szczepienie przeciw grypie wystawi farmaceuta

 3 minuty

deksketoprofen

„Przygotujemy przepisy umożliwiające farmaceutom wystawianie skierowań na szczepienia przeciwko grypie” – zadeklarował szef MZ, Adam Niedzielski, o czym donosi Rynekzdrowia.pl. Dodał, że konieczna jest w tym celu zmiana legislacyjna, więc nie jest jasne, czy takie przepisy wejdą w życie w tym sezonie.

Farmaceuta wystawi skierowanie na szczepienie przeciwko grypie

Szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski pytany był na wtorkowej konferencji prasowej m.in. o to, czy rozważane jest umożliwienie farmaceutom wystawianie skierowań na szczepienia przeciwko grypie.

„Przypominam, że farmaceuci mogą wykonywać szczepienia (przeciwko grypie – przyp. red.), ale nie mogą wypisywać recepty. To jest rzeczywiście problem, który już zidentyfikowaliśmy. On wymaga zmiany legislacyjnej, która (…) jest dosyć trudna do przeprowadzenia (…) na tyle szybko, żeby zdążyć na ten sezon grypowy. Przygotujemy przepisy i zobaczymy, czy zdążymy je przeprowadzić przez parlament. Ale na pewno w kontekście kolejnego sezonu będziemy chcieli takie przepisy przygotować” – zapewnił.

Więcej zachorowań na grypę niż zakażeń covidowych

„Liczba zachorowań na grypę jest wielokrotnie większa niż zakażenia covidowe, (…) mamy powyżej 100 tys. tygodniowo w ostatnim czasie i to nie jest liczba najwyższa, którą odczujemy w tym sezonie, bo tak naprawdę szczyt epidemii grypy przypada zawsze w okolicach stycznia, lutego, bliżej marca. Oznacza to, że liczby te będę systematycznie rosły” – powiedział Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie można zaobserwować „większy dopływ” pacjentów hospitalizowanych z powodu grypy i jej powikłań niż z powodu covidu.

Jak zapobiegać rozprzestrzenianiu infekcji?

Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i w środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia. Lekarze radzą, aby zadbać o kondycję fizyczną i właściwą dietę, co ma znaczący wpływ na odporność.

źródło: Rynekzdrowia.pl