Sejm za dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej

 2 minuty

nowela-ustawy

Sejm uchwalił ustawę refundacyjną – donosi serwis Politykazdrowotna.com. Dokument zostanie skierowana do Senatu bez 40 poprawek opozycji.

Projekt noweli przyjęty prze Sejm

W czwartek (12 lipca) Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcy wycofali się z planowanej likwidacji recepty rocznej. Zmiany w tym zakresie wcześniej wpisano do projektu ustawy refundacyjnej, ale spotkały się z krytyką m.in. lekarzy rodzinnych. Za to, pacjent będzie musiał realizować receptę częściowo – podzieloną na cztery miesiące. Pacjent będzie musiał wstawić się w aptece po odbiór leków trzy razy w trakcie realizacji rocznej recepty.

Jakie zmiany zakłada nowela?

  • Dla farmaceutów, od 1 marca przyszłego roku, wszedłby w życie system informatyczny podpowiadający farmaceutom, w jaki sposób dzielić opakowania leku zgodnie z dawkowaniem.
  • Przegłosowano również poprawkę przewidującą, że farmaceuci będą mogli kwalifikować do szczepień przeciwko COVID-19 i grypie pacjentów od 18 r.ż.

źródło: Politykazdrowotna.com