W czwartek 12 lipca br. Sejm przyjął poprawkę nowelizującą ustawę o Prawie farmaceutycznym – poinformował serwis Politykazdrowotna.com. To wrzutka do nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw.
Poprawka przegłosowa
Przegłosowana poprawka zakłada, że aptekę będzie mógł prowadzić tylko farmaceuta lub farmaceuci, a jeden podmiot może mieć do czterech aptek w całym kraju. Proponowane przepisy przewidują także zaostrzenie kar finansowanych za łamanie przepisów (wynoszące od 50 tys. do 5 mln zł). Dają również uprawnienie wojewódzkiemu inspektorowi farmaceutycznemu do cofania zezwoleń na prowadzenie apteki ogólnodostępnej podmiotowi, nad którym nastąpiło przejęcie kontroli wbrew zakazowi.
Za poprawką opowiada się środowisko aptekarskie. Przeciwne jej są sieci aptek. Sejm uchwalił ustawę z poprawkami dotyczącymi aptek. Za było 273 posłów, przeciw 39, wstrzymało się 137.
Teraz ustawa trafi do Senatu. Najbliższe posiedzenie zaplanowano na 26-28 lipca br. Senat ma miesiąc na rozpatrzenie ustawy.
Samorząd Aptekarski wyraża poparcie
„Naczelna Rada Aptekarska wyraża całkowite poparcie dla zmian przepisów, których celem jest zatrzymanie obchodzenia prawa regulującego funkcjonowanie aptek w Polsce. Działania podmiotów, które posługują się firmami słupami, spółkami zarejestrowanymi w rajach podatkowych, przejmujących strategiczny rynek, są zagrożeniem dla bezpieczeństwa lekowego polskich pacjentów” – czytamy w
oświadczeniu opublikowanym na stronie NIA.
„Procedowana nowelizacja prawa farmaceutycznego jest niezbędna dla ochrony uczciwie funkcjonujących polskich przedsiębiorstw. Jednocześnie, sprzeciwiamy się manipulacjom szerzonym przez szereg organizacji jakoby stwarzała ona jakiekolwiek ryzyko dla legalnie działających podmiotów” – czytamy w komunikacie.
***
Czytaj także:
NRA za autopoprawką dotyczącą ustawy Apteka dla Aptekarza