Skrót informacji
Rząd przyjął projekt dotyczący Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, który ma m.in. na celu przeniesienie zadań związanych z kształceniem podyplomowym pielęgniarek i położnych do CMKP – poinformowała we wtorek 22 października br. Kancelaria Premiera.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego oraz niektórych innych ustaw przygotowało Ministerstwo Zdrowia.
Nowe przepisy przewidują utworzenie jednej jednostki kształcenia podyplomowego dla wszystkich medycznych grup zawodowych. Będzie to możliwe dzięki połączeniu Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego i Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. „Dzięki rozwiązaniu zapewniony zostanie wysoki standard szkoleń dla każdego z zawodów medycznych, które działają w sektorze ochrony zdrowia. (...) Połączenie jednostek kształcenia umożliwi pielęgniarkom i położnym łatwiejszy dostęp do prowadzenia działalności naukowej, dydaktycznej oraz uczestnictwa w inicjowaniu i prowadzeniu badań naukowych – poinformowała Kancelaria Premiera.
Projekt przewiduje też m.in., że ujednolicony zostanie proces związany z przeprowadzeniem Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych. Wypracowane zostaną jednolite kryteria egzaminowania dla wszystkich zawodów medycznych.
Nowe przepisy przewidują też, że specjalizacja pielęgniarek i położnych będzie mogła być prowadzona przez organizatorów kształcenia, którzy posiadają akredytację dyrektora CMKP.
Zanim projekt trafił do prac Rady Ministrów, sprzeciw wobec jego zapisom zmieniającym m.in. sposób wyboru szefa Centrum zgłosiła sama uczelnia.
Za zagrożenie dla jego autonomii CMKP uznało plany resortu, by wyboru szefa CMKP dokonywał zespół ekspertów wskazywany przez Ministra Zdrowia, a nie – jak bywa to w przypadku wyższych uczelni i do tej pory również CMKP – Kolegium Elektorów, składające się z nauczycieli akademickich. Rozwiązanie to zostało wpisane do projektu po konsultacjach publicznych.
Swój sprzeciw w tej sprawie wyraziło także kilka organizacji, m.in. Stowarzyszenie Rezydentów OZZL. Konfederacja Lewiatan i Pracodawcy dla Zdrowia w liście do Ministry Zdrowia Izabeli Leszczyny zaapelowali o zaprzestanie prac nad tymi zapisami. Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland – to najnowsze stanowisko – oceniło, że proponowane zmiany oznaczają podporządkowanie CMKP resortowi zdrowia, a to „doprowadzi do upolitycznienia organizacji (...), co może mieć negatywne skutki związane z poziomem kształcenia podyplomowego”.
Nowe rozwiązania mają zasadniczo wejść w życie od 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach – poinformowała KPRM. (PAP)
Eksperci: źle zastosowane antybiotyki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku
W nocy 26 na 27 października zmieniamy czas z letniego na zimowy