Rząd przyjął dużą nowelizację ustawy refundacyjnej

 3 minuty

refundacja

„Rada Ministrów przyjęła dużą nowelizację ustawy refundacyjnej” – poinformował na Twitterze Wiceminister Zdrowia, Janusz Cieszyński. Z porządku obrad posiedzenia rządu zdjęto natomiast projekt dotyczący bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów w wieku powyżej 65 lat. „Będziemy tę ustawę realizować w ciągu kilku najbliższych tygodni” – zapewnił Premier, Mateusz Morawiecki, o czym donosi serwis Medexpress.pl.

Cel nowelizacji ustawy refundacyjnej

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ma być odpowiedzią na wnioski kierowane do ministra zdrowia od przedsiębiorców obecnych na rynku farmaceutycznym, pacjentów i innych grup społecznych, na których funkcjonowanie wpływają przepisy ustawy z 2011 r. Regulacja to także odpowiedź na postulaty dotyczące wprowadzenia mechanizmów mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa lekowego Polski. Nowelizacja ma też na celu uregulowanie na nowo zasad prowadzenia przez apteki ogólnodostępne dyżurów w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy oraz przepisów dotyczących elektronizacji importu produktów leczniczych. Projekt zawiera także m.in. zmiany dotyczące wysokości marż aptek i hurtowni na leki refundowane oraz rozwiązania związane z uszczelnieniem „apteki dla aptekarza”.

„Dzisiaj jest dla nas bardzo ważny dzień. Na ten projekt czekaliśmy wiele lat. Czy uda się rozwiązać przynajmniej część naszych problemów? Mamy nadzieje, że tak” – napisał na Twitterze Marek Tomków, Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Co z listą bezpłatnych leków dla dzieci i osób powyżej 65 r.ż.?

Pomimo pierwotnych planów, w porządku posiedzenia ostatecznie nie znalazła się sprawa rozszerzenia listy bezpłatnych leków o dzieci i osoby powyżej 65 lat.

„Będziemy tę ustawę realizować w ciągu kilku najbliższych tygodni. Teraz podlega ona jeszcze dodatkowym analizom. Tak naprawdę poszerzamy jeszcze jej zakres, dodajemy leki i poprawiamy ją tak, żeby była jak najbardziej korzystna dla Polaków. W najbliższym czasie przesądzimy jeszcze, od kiedy będzie ona obowiązywać: od września, października czy stycznia” – powiedział Premier, Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

źródło: Medexpress.pl