Rusza akcja edukacyjna „Badamy nie tylko mamy”

 3 minuty

mammografia-rak-piersi

Rak piersi jest jednym z istotnych wyzwań zdrowotnych Polek. Zwraca na niego uwagę Federacja Stowarzyszeń Amazonki, która 26 maja br. organizuje ogólnopolską akcję edukacyjną „Badamy nie tylko mamy”. Honorowym patronatem objęła ją małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda – informuje serwis Medexpress.pl.

Profilaktyka podstawą szybkiego wykrywania raka piersi

Rak piersi zdiagnozowany we wczesnym stadium może być niemal w 100 proc. wyleczalny. Postęp medycyny i dostęp do nowych form leczenia wpłynęły także na komfort życia pacjentek. Kluczową kwestią jest wczesne wykrycie choroby, dlatego należy regularnie samobadać piersi oraz wykonywać USG lub mammografię. Mimo że wystarczy naprawdę niewiele, aby zadbać o zdrowie własne lub mamy, siostry czy przyjaciółki, wiele kobiet wciąż unika tematu. Być może ze strachu przed wykryciem choroby, z powodu natłoku obowiązków czy po prostu – braku świadomości.

„My kobiety nie możemy myśleć, że rak piersi nas nie dotyczy. Piersi są częścią naszego ciała i powinnyśmy dbać o ich zdrowie. Dbaniem jest właśnie profilaktyka, czyli regularne samobadanie już od wczesnej młodości oraz cykliczne badania diagnostyczne. Trzeba znaleźć czas i zatroszczyć się o siebie właśnie dzisiaj. Każdy dzień zwłoki w przypadku diagnozy sprawia, że może być za późno na wyleczenie” – przekonuje Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń Amazonki.

„Badamy nie tylko mamy”

Kobiety powinny dbać o swoje zdrowie przez cały rok, a nie tylko od święta, ale to właśnie jedno z nich było pretekstem do stworzenia akcji edukacyjnej. Z okazji Dnia Matki, Federacja Stowarzyszeń Amazonki będzie przypominać wszystkim Polkom – bez względu na to, czy mają dzieci – o zapisywaniu się na badania profilaktyczne i przeprowadzaniu regularnego samobadania. W ramach akcji prowadzone będą również działania zwiększające wiedzę nt. raka piersi – zarówno online jak i offline.

26 maja, w ponad 90 polskich miastach, przedstawicielki naszej organizacji oraz członkinie klubów Amazonek wyjdą na ulice, gdzie będą edukować nt. profilaktyki raka piersi.

Listę miast wraz z adresami wydarzeń znajda Państwo TUTAJ.

Honorowy patronat nad inicjatywą objęła małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda.

źródło: Medexpres.pl