Różnicowanie trądziku zaskórnikowego i grudkowo-krostkowego w praktyce farmaceuty

 6 minut

W trądziku zaskórnikowym i zaskórnikowo-grudkowym wystarczające mogą okazać się preparaty zewnętrzne stosowane w monoterapii jak retinoidy, nadtlenek benzoilu i kwas azelainowy. Antybiotyki miejscowe pozwalają zaś na ograniczenie namnażania bakterii, działając tym samym na zmiany zapalne, takie jak grudki, czy krosty. Jednakże nie powinny być stosowane w monoterapii z uwagi na ryzyko powstania lekooporności. Warto podkreślić fakt, że preparaty miejscowe mają również zastosowanie w terapii uzupełniającej postępowanie ogólne, a także w terapii podtrzymującej.
W łagodnych postaciach trądziku z niewielką liczbą wykwitów mogą okazać sie wystarczające preparaty dostępne bez recepty, zawierające m.in. takie substancje jak kwasy AHA, czy kwas salicylowy. W przypadku braku skuteczności warto zasięgnąć porady dermatologa bądź farmaceuty w celu ustalenia przyczyn niepowodzenia, określenia potrzeb skóry trądzikowej i dobrania właściwego preparatu. Istotne jest, by postępować zgodnie z zaleceniami, bowiem część z nich w przypadku niewłaściwego stosowania może dawać objawy uboczne w postaci podrażnień skóry czy uczucia pieczenia.
Choć miejscowa monoterapia przynosi wymierne efekty, większą skuteczność leczenia obserwuje się w przypadku leczenia skojarzonego. Stosuje się kurację naprzemienną substancjami z różnych grup, aplikację o różnych porach dnia czy preparaty łączone.
Postępowanie ogólne zarezerwowane jest dla przypadków średnio nasilonego i ciężkiego trądziku. Powinno być ono prowadzone pod okiem dermatologa, z którym dobra współpraca jest połową sukcesu. Zawsze jest ono bowiem postępowaniem wielomiesięcznym, przewlekłym. Podsumowując, współczesne metody walki z trądzikiem bazują na odpowiednio dobranych preparatach zarówno miejscowych jak i ogólnych. Świadomość pacjenta na temat przebiegu schorzenia i zasad stosowania zaleconych preparatów i kosmetyków przyczynia się w dużym stopniu do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów terapeutycznych. Rola farmaceuty w całym procesie jest nieoceniona, bowiem wskazanie właściwego produktu do pielęgnacji skóry trądzikowej może znacznie wspomóc terapię. W wielu przypadkach pozwala także na rozpoczęcie walki z problemem już na wczesnym etapie, zanim trądzik zdąży się nasilić.

Strony: 1 2