Resort zdrowia zniesie wymóg testu na koronawirusa dla dawców do przeszczepów

 2 minuty

covid-transplantacja-narzady

Projekt nowelizacji rozporządzenia MZ przewiduje likwidację wymogu uwzględniania wyniku badania PCR w kierunku SARS-CoV-2 dla dawców komórek lub tkanek – informuje Politykazdrowotna.com. Nie odnotowano bowiem udokumentowanego przypadku przeniesienia wirusa SARS-CoV-2 przez krew, komórki czy tkanki.

Niedobór narządów do przeszczepów

Pandemia COVID-19 zaostrzyła niedobór narządów do przeszczepów. Więcej z nich było odrzucanych ze względu na niejasne ryzyko w przypadku dawców zakażonych COVID-19. Narządy pobrane od osób zakażonych COVID-19 mogłyby złagodzić istniejący niedobór.

Projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać system zapewnienia jakości w bankach tkanek i komórek, przewiduje likwidację wymogu uwzględniania wyniku badania PCR w kierunku SARS-CoV-2 dla dawców komórek lub tkanek.

Obowiązek wykonywania przez banki tkanek i komórek badań w kierunku wykrywania wirusa SARS-CoV-2 wprowadzono w 2020 r. – w związku z wprowadzonym stanem epidemii spowodowanej koronawirusem.

Sposób kwalifikacji dawcy nie był wtedy jednoznacznie zweryfikowany i opisany – uzasadniono. Zgodnie z aktualnym staniem wiedzy medycznej nie odnotowano natomiast udokumentowanego przypadku przeniesienia wirusa SARS-CoV-2 przez krew, komórki czy tkanki.

Co na to eksperci?

Do projektowanych zmian pozytywnie odniósł się Konsultant Krajowy w dziedzinie okulistyki oraz Krajowa Rada Transplantacyjna. Badania pokazują, że pobieranie narządów od umierających pacjentów, u których wynik testu na COVID-19 był pozytywny, jest bezpieczne i nie powoduje zakażenia biorców wirusem SARS-CoV-2.

źródło: Politykazdrowotna.com