Resort zdrowia zapewnia: każdy obywatel Ukrainy otrzyma pomoc

 5 minut

„Każdy obywatel Ukrainy otrzyma pomoc medyczną, także w szpitalu i POZ. Jest już przygotowany projekt ustawy pod auspicjami MSWiA” – zapewnił podczas konferencji prasowej Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com. Zapowiadany projekt ustawy ma zawierać „komponent medyczny”. Jak mówi Ministerstwo Zdrowia, projekt stawia na dostępność leczenia i minimum formalności.

Infrastruktura

Obecnie plan zabezpieczenia medycznego, obok punktów recepcyjnych, obejmuje 120 szpitali wskazanych przez wojewodów. Ponadto zapewnia także transport chorych, jeśli jest to niezbędne. Także dla osób przewlekle chorych. Podstawą udzielenia pomocy ma być dokument potwierdzający legalny pobyt, np. paszport z odpowiednią pieczątką.

„Mamy ok. 7 tys. miejsc do wykorzystania dla obywateli Ukrainy. Mowa zarówno o rannych, jak i dla osób uciekających przed agresją rosyjską. (…) Programy lekowe, które są dostępne, bez żadnych dywagacji, co do refundacji, także są dostępne dla pacjentów z Ukrainy, którzy mają zalecenie lekarza. Zapewniamy także transport takich pacjentów z punktów recepcyjnych” – powiedział szef MZ.

Polska stworzyła także banki tlenowe. Jak mówił Wiceminister Zdrowia, Waldemar Kraska, wojewódzkie banki tlenowe, które były stworzone w czasie pandemii, będą przekazane na potrzeby Ukrainy.

„Wszystko odbywa się dwutorowo. Pomagamy osobom znajdujących się w Polsce, ale i w Ukrainie. Jest to pomoc dedykowana konkretnym szpitalom i ich potrzebom – jakie leki czy środki medyczne czy sprzęt. Wiemy, co mamy wysłać. Jestem w stałym kontakcie z Ambasadą Ukrainy i ukraińskim Ministrem Zdrowia” – dodał Waldemar Kraska.

Jak poinformował Waldemar Kraska, z Polski wyruszy także 21 ambulansów. W ciągu 48 godzin wyjedzie 9 pierwszych ambulansów, m.in. do Lwowa. Obył się już także pierwszy przejazd pociągu medycznego. Przywiózł do Polski grupę matek z dziećmi.

„Będą kolejne. Będziemy się koncentrować na dzieciach i kobietach w ciąży” – zapewnił Waldemar Kraska.

Zapotrzebowanie na krew i osocze

Ministerstwo Zdrowia zaapelowało, by nie oddawać obecnie krwi. Zasoby są wystarczające.

„Jesteśmy także w kontakcie z Ukrainą, jeśli chodzi o potrzeby w zakresie krwi i osocza. Na teraz zapotrzebowanie nie jest duże. Raczej jeśli chodzi o potrzeby, to niezbędne są pojemniki do przechowywania. Mamy specjalny bank, gdzie krew jest przygotowana i w ciągu kilku godzin może być wysłana” – tłumaczył Wiceminister.

„Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na krew, to bardzo prosimy o czekanie na nasz apel, bo oddanie krwi teraz, kiedy nie ma dużego zapotrzebowania, oznacza, że nie będzie można pomóc szybko, jeśli takie zapotrzebowanie się pojawi. Kolejne oddanie krwi może się odbyć dopiero za 2-3 miesiące” – zaapelował Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Podobnie w przypadku leków, resort prosi, by nie organizować zbiórek na własną rękę. Jak zaznacza Adam Niedzielski są takie leki, które muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach. We wszystkich województwach działa odpowiedni system, który pozwala na zorganizowanie pomocy celowanej. Ministerstwo Zdrowia także wysyła leki na Ukrainę. Do resortu zdrowia leki mogą przekazywać także bezpośrednio firmy farmaceutyczne.

Wszyscy obywatele Ukrainy mają także zagwarantowany dostęp do szczepień i punktów wymazowych. Wkrótce będzie dostępny formularz w jęz. ukraińskim.

„Także, jeśli chodzi o szczepienia obowiązkowe dla dzieci, nie tylko o szczepienia na COVID-19” – doprecyzował szef MZ.

Rozliczenie z NFZ i uznawanie uprawnień

Jak powiedział Minister Zdrowia, Adam Niedzielski rozliczenie świadczeń będzie obywało się w sposób przypominający leczenie COVID-19. Szczegółowe przepisy mają zacząć obowiązywać w najbliższych dniach.

„Wszystko będzie refinansowane przez płatnika z budżetu państwa. Każdy pacjent jest taki sam i każda usługa ma taki sam charakter, ale nie będzie uszczuplenia ze składki” – powiedział Adam Niedzielski.

Jak dodał Prezes NFZ, Filip Nowak, sprawozdawczość powinna być prowadzona przez lekarzy poza systemem do momentu, kiedy ten zostanie odpowiednio przygotowany. Nie odpowiedział wprost na pytanie co do poziomu refundacji w zakresie wypisywanych recept.

„Jeśli chodzi o sprawozdawczość dla lekarzy należy ewidencjonować wszelkie dane, jakie uda się pozyskać od obywateli Ukrainy. W systemie dane znajdą się po wdrożeniu przepisów. Recepty także mogą być normalnie wydawane” – powiedział Prezes NFZ.

Jak precyzuje resort zdrowia, przepisy o refundacji, przy wypisywaniu recept, dadzą takie same uprawnienia, jak przy wypisywaniu recepty ubezpieczonej osobie.

NFZ uruchomił także infolinię w języku ukraińskim. Uprawnienia do zawodu osób przybywających z Ukrainy będą odbywały się m.in. jak dotychczas, czyli w trybie uznawania uprawnień, jaki obowiązywał w okresie pandemii.

„W tej chwili mamy przepisy, które dotyczą stanu covidowego i w sposób uproszczony, administracyjny można uzyskać uprawnienia. Skorzystało z tego w ciągu roku 1100 lekarzy, z czego 600 jest z Ukrainy” – powiedział Adam Niedzielski.
Wszelkie szczegółowe uregulowania znajdą się w projekcie specustawy przygotowywanej przez MSWiA. Nie wiadomo kiedy trafi pod obrady. Jak doprecyzował jednak Minister Zdrowia Adam Niedzielski, przepisy będą miały moc wsteczną od 24 lutego br.

źródło: Politykazdrowotna.com