Resort zdrowia przypomina, komu przysługują bezpłatne leki

 2 minuty

rynek-apteczny-pazdziernik-2022

Od 1 września br. dzieci, które nie ukończyły 18 lat i osoby, które przekroczyły 65. rok życia mogą, po spełnieniu określonych warunków, otrzymać bezpłatne leki. Prawo do takich leków przysługuje pacjentom, którym lekarz wystawił receptę nie wcześniej niż 30 sierpnia br. – podkreśla Ministerstwo Zdrowia, o czym donosi serwis Politykazdrowotna.com.

Kody recept na bezpłatne leki 18- i 65+

Rzecznik resortu, Iwona Kania przypomniała w komunikacie, że recepta musi zawierać odpowiedni kod: kod „S” – w przypadku recept wystawianych dla seniorów i kod „DZ” – w przypadku recept wystawianych dla dzieci i młodzieży.

Podkreśliła, że kod „S” i „DZ” nie może być uzupełniony na etapie realizacji recepty. Recepty bez tych kodów, jak przekazał resort zdrowia, będą realizowane na zasadach obowiązujących przed 30 sierpnia 2023 r.

Lista bezpłatnych leków dla seniorów obejmuje 3789 pozycji, a dla dzieci i młodzieży 2825. Pełny wykaz znajdą Państwo TUTAJ.

Specjalne warunki otrzymania leku z wykazu

Pacjent może otrzymać lek z wykazu bezpłatnie, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Warunkiem jest m.in. to, by lekarz zdiagnozował u pacjenta schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku. Nieodpłatną receptę wystawia lekarz lub pielęgniarka uprawnieni do wypisana bezpłatnych leków. Wiek pacjenta musi zostać zweryfikowany np. poprzez numer PESEL. Na recepcie w rubryce „kod uprawnień dodatkowych pacjenta” lekarz wpisuje „DZ” w przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia, albo „S” w przypadku pacjentów powyżej 65. roku życia.

źródło: Politykazdrowotna.com