Resort zdrowia planuje ważne zmiany w programie bezpłatnych leków

 2 minuty

lekarz-komputer

Szykują się zmiany w programie darmowych leków. Zgodnie z planami Ministerstwa Zdrowia, receptę na bezpłatne medykamenty będzie mógł wypisać każdy lekarz – informuje serwis Pulsmedycyny.pl.

Program bezpłatnych leków

Przypomnijmy, że od września 2023 r. darmowe leki przysługują seniorom z grupy 75 plus, a także osobom poniżej 18 lat. Jednak nie wszyscy lekarze mają prawo do wypisywania recept na te leki. Nie mogą tego zrobić przede wszystkim lekarze przyjmujący prywatnie, a także lekarze zatrudnieni w hospicjach, hospicjach domowych, centrach zdrowia psychicznego i szpitalach psychiatrycznych.

Uprawnienia do wystawienia recept na bezpłatne leki mają teraz głównie lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjaliści z przychodni NFZ.

Receptę na darmowe leki wypiszą wszyscy lekarze?

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, Wiceminister Zdrowia, Maciej Miłkowski zapowiedział, że receptę na te leki będzie mogło wystawiać dużo więcej osób.

MZ chce, aby wszyscy lekarze mogli przepisywać recepty na darmowe leki, a także żeby wystawienie recepty było związane z uprawnieniami pacjenta. Jak czytamy na łamach „DGP”, proces konsultacji publicznych ma się odbyć w kwietniu lub maju br., co zostało przedyskutowane ze środowiskiem lekarzy i farmaceutów.

źródło: Pulsmedycyny.pl