Resort zdrowia domyka kompleksową opiekę nad dziećmi z SMA

 1 minuta

sma

„Prowadzimy badania przesiewowe wykrywające schorzenie. Zrobiliśmy ich już ponad pół miliona. Pozwalają one leczyć przed pojawieniem się objawów. Dziś domykamy opiekę nad pacjentami z rdzeniowym zanikiem mięśni nowoczesną rehabilitacją, choćby z użyciem egzoszkieletu” – powiedział Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, o czym donosi serwis Medexpress.pl.

Opieka nad pacjentami z SMA

Pierwszym filarem kompleksowej opieki nad pacjentami z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) było wprowadzenie badań przesiewowych, w ramach których każdy noworodek w Polsce ma wykonywany panel badań genetycznych, dzięki którym chorobę udaje się wykryć już na etapie przedobjawowym. Takim badaniom poddano już ponad pół miliona dzieci. Drugim filarem jest dostęp do nowoczesnego leczenia.

Jak wskazał Minister Zdrowia, Polska jest w czołówce państw w opiece nad pacjentami z SMA. Od 2019 r. dostępna jest terapia z wykorzystaniem nusinersenu, a w ubiegłym roku wprowadzone zostało leczenie najdroższym lekiem świata – zolgensmą. Z terapii skorzystało dotychczas 16 dzieci.

źródło: Medexpress.pl