Rektor KUL o klauzuli sumienia: należy zlikwidować sprzeczność

 2 minuty

źródło: Rzeczpospolita

Rektor KUL wyjaśnia, że potrzeba zmian legislacyjnych w kwestii klauzuli sumienia jest oczywista. Odnosząc się do samego istnienia klauzuli sumienia stwierdził, że jest „potrzebna, powinna obowiązywać także dlatego, że jej korelatem jest obywatelskie nieposłuszeństwo”.

– Na pewno trzeba podjąć dyskusję na temat zmiany przepisów. Należy zlikwidować sprzeczność, w wyniku której lekarz z jednej strony może odmówić pewnych świadczeń, a z drugiej strony jest zobowiązany do wskazania innego lekarza, który je wykona – podkreśla duchowny.

Odnosząc się do kwestii rozszerzenia instytucji klauzuli sumienia na farmaceutów ks. prof. Dębiński wskazuje, że zasługuje ona „na poważną i merytoryczną dyskusję, także po to, by przyjmowane w przyszłości rozwiązania legislacyjne były dobre”.

– Farmaceuta, któremu sumienie podpowiada, że stosowanie środków antykoncepcyjnych jest złe, powinien mieć prawo do odmowy ich sprzedaży – podkreśla ks. abp Henryk Hoser w innym wywiadzie opublikowanym przez „Rzeczpospolitą”.

Strony: 1 2