Pył saharyjski pogarsza objawy alergii

 2 minuty

pyl-sacharyjski

Nawiewany znad Sahary pył, który towarzyszył nam przez ostatnie świąteczne dni, pogarsza objawy wiosennej alergii – informuje serwis Politykazdrowotna.com.

Hiszpańska Calima

To zjawisko meteorologiczne, które towarzyszyło nam przez całe święta i powodowało zamglenie słońca – dlatego nie było jeszcze cieplej – było powodowane przez saharyjski piasek unoszący się w powietrzu. Najczęstszym miejscem, nad które nawiewane są masy piasku, jest Hiszpania, a konkretnie Wyspy Kanaryjskie. Tego rodzaju zjawisko ma tam swoją nazwę – Calima. Aby zawiało je aż do nas, pustynna burza piaskowa musi być przewiana przez wiatry południowo-wschodnie.

Wpływ pyłu pustynnego na zdrowie

Pył pustynny i burze piaskowe to powtarzające się zjawiska środowiskowe, które według doniesień stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia na całym świecie. Jak wykazują wyniki badań, mocniejsze ataki kataru siennego u alergików, które odczuwają tej wiosny, mogą być powodowane właśnie przez pył znad Sahary. Dzieje się tak ponieważ pył pustynny zwiększa stężenie cząstek stałych (PM) w powietrzu, co prowadzi do nagromadzenia i  zamknięcie w zapylonej masie powietrza znacznej ilości alergenów.  Ma to bezpośredni wpływ na zdrowie, takie jak problemy z oddychaniem, katar alergiczny i podrażnienie błon śluzowych, za czym idzie gorsze samopoczucie.

Większość badań nad tym zagadnieniem (84,8%) wykazała istotny związek między pyłem pustynnym a niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi, głównie w przypadku zgonów z powodu chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego.

źródło: Politykazdrowotna.com