Projekt rozporządzenia w sprawie wykazu substancji psychoaktywnych

 2 minuty

farmaceutka i farmaceuta układaja leki w szufladach aptecznych

źródło: Rynekzdrowia.pl

Jak donosi Rynekzdrowia.pl, projekt rozporządzenia w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych jest wykonaniem upoważnienia ustawowego zawartego art. 44f ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii. Uprzednio wykazy substancji psychotropowych i środków odurzających umieszczone były w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy i każda zmiana w ich zakresie wymagała nowelizacji tej ustawy – wyjaśnia MZ w uzasadnieniu projektu.

Jak czytamy dalej, wspomniana ustawa w art. 44f znosi sporządzanie wykazów środków odurzających i substancji psychotropowych w załącznikach do ustawy i przenosi regulację do przepisów niniejszego rozporządzenia. Regulacja ta, na wzór innych krajów europejskich, przyspiesza umieszczanie substancji w wykazach narkotyków, w celu zapewnienia skuteczniejszej reakcji na charakter transgraniczny i globalny zasięg nowych narkotyków, podnosi poziom ochrony zdrowia publicznego.

Aktualnie obserwuje się gwałtowną rozbudowę rynku nowych substancji psychoaktywnych, które stanowią jedno z największych wyzwań dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego – dodaje MZ.

Treść projektu rozporządzenia znajdą Państwo TUTAJ.