Program kompleksowej opieki po zawale serca KOS-zawał – profilaktyka według NFZ

 2 minuty

zawal-kos

Na rozwój chorób układu krążenia ma wpływ nasz styl życia m.in. niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres. Eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia przypominają, jak działać profilaktycznie oraz na czym polega program KOS-zawał.

Choroba niedokrwienna serca

Według danych NFZ w Polsce z powodu choroby niedokrwiennej serca cierpi 1,6 mln osób. Dolegliwość, znana również jako choroba wieńcowa, polega na niewystarczającym dopływie tlenu i krwi do mięśnia sercowego. Jest to skutek zwężenia tętnic wieńcowych, ściśle związany z miażdżycą naczyń krwionośnych. Jednym z powikłań niedokrwiennej choroby serca jest zawał serca.

Sprawdź, czy grozi Ci choroba wieńcowa!

Program kompleksowej opieki po zawale serca

KOS-zawał to program kompleksowej specjalistycznej opieki w zakresie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego i rehabilitacji kardiologicznej, przeznaczony dla pacjentów po zawale mięśnia sercowego. W ramach programu pacjenci mają zapewnioną ciągłość diagnostyki i leczenia, w tym również rehabilitacji kardiologicznej oraz edukacji na temat czynników ryzyka chorób serca, w kolejnych 12 miesiącach od wypisu ze szpitala.

Szczegółowe informacje na temat programu KOS znajdą Państwo TUTAJ.

Warto pamiętać!

  • Dla serca ważny jest systematyczny trening, ponieważ powiększa on sieć naczyń krwionośnych, dzięki czemu więcej bogatej w tlen krwi może dotrzeć do serca. Regularnymi ćwiczeniami wzmocnisz serce i obniżysz poziom złego cholesterolu i cukru we krwi oraz ciśnienie tętnicze.
    Spożywaj zdrowe tłuszcze, te zawarte w rybach, orzechach, oliwie z oliwek.
  • Dbaj o higienę jamy ustnej; bakterie wywołujące próchnicę, jeśli przenikną do krwioobiegu, mogą wywołać zatory.
  • Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu.
  • Zadbaj o aktywność fizyczną.
  • Unikaj palenia – również biernego.
  • Badaj się – szczególnie po 40. r.ż., kiedy ryzyko chorób układu krążenia znacząco wzrasta.
  • Stosuj dietę DASH – program żywieniowy znajdziesz na Diety NFZ.

źródło: Nfz.gov.pl