Profilaktyka udaru mózgu według NFZ

 2 minuty

udar-mozgu

Udar mózgu stanowi drugą po chorobach serca najczęstszą przyczynę zgonu – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest również głównym powodem niesprawności osób dorosłych. W 2022 r. zarejestrowano 73 900 przypadków udaru niedokrwiennego mózgu, w tym 8,1% stanowią ponowne zachorowania.

Epidemiologii udaru niedokrwiennego mózgu w Polsce

29 października obchodzony jest Światowy Dzień Udaru Mózgu. Z tej okazji Narodowy Fundusz Zdrowia po raz kolejny przedstawił raport o zdrowiu, który przedstawia szczegółowe dane na temat zachorowalności w poszczególnych województwach. Wynika z niego, że najwyższą zapadalność zanotowano w województwach śląskim i warmińsko-mazurskim, podczas gdy najniższą odnotowano w województwach podlaskim i mazowieckim.

Raport przedstawia także analizę dostępności do leczenia przyczynowego w Polsce oraz prezentuje mapy ułatwiające ocenę dostępności do opieki udarowej w różnych regionach kraju. Według zawartych w nim danych liczba zachorowań na udar niedokrwienny mózgu obniżyła się o 1,2/10 tys. ludności w 2022 r. w porównaniu do roku 2017. Autorzy raportu wskazali natomiast zwiększenie liczby zachorowań na udar niedokrwienny mózgu w młodszych grupach wiekowych na przestrzeni ostatnich 6 lat.

Profilaktyka udaru mózgu

Jednym z czynników ryzyka wystąpienia udaru jest nadciśnienie tętnicze. Doskonałym sposobem na prawidłowe ciśnienie tętnicze jest odżywianie zgodne z zasadami diety DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension – dieta w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia). Jest to dieta o udowodnionych właściwościach prozdrowotnych. Narodowy Fundusz Zdrowia wykorzystuje jej zasady jako referencyjne w proponowanych na portalu Diety NFZ planach żywieniowych.

Najczęstsze przyczyny udaru mózgu to miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca, stres, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowa dieta i zwiększona masa ciała oraz brak lub mała aktywność fizyczna.

Więcej informacji na temat działań profilaktycznych znajdą Państwo TUTAJ.

źródło: Nfz.gov.pl