Profilaktyka POChP według NFZ

 2 minuty

pochp

W Polsce na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) choruje ponad 2 miliony osób. Większość pacjentów nie wie, że przyczyną kaszlu i duszności może być właśnie ta przewlekła dolegliwość. Nierozpoznana lub późno rozpoznana skraca życie chorych o 10-15 lat – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Niepokojące objawy

„Wcześnie rozpoznana choroba obturacyjna płuc to wczesne wdrożenie leczenia i dłuższe życie w zdrowiu” – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii. I dodaje, że w razie niepokojących objawów – duszności wysiłkowej, kaszlu, należy zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Liczy się każdy oddech

Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z organizacjami pacjenckimi i świadczeniodawcami prowadzi działania w zakresie realizacji wieloletniego projektu edukacyjnego „… liczy się każdy oddech”. Celem projektu jest upowszechnienie informacji o astmie i przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc – POChP, edukacja zdrowotna pacjentów oraz poprawa jakości usług świadczonych przez świadczeniodawców.

Szczegółowe informacje na temat profilaktyki POChP znajdą Państwo TUTAJ.

***

Przeczytaj również:

Indywidualna edukacja – najlepsze rezultaty terapii wśród chorych na astmę lub POChP

POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc

źródło: Nfz.gov.pl