Profilaktyka i zdrowy styl życia w okresie zimowym według ekspertów NFZ

 2 minuty

sor

Eksperci Narodowego Funduszu Zdrowia podpowiadają, jakie badania warto wykonać w zależności od wieku i do jakiego lekarza się udać. Poruszają także temat wpływu codziennych zachowań na zdrowie.

Profilaktyka w każdym wieku

Profilaktyka to najskuteczniejsza metoda dbania o zdrowie – podkreślają eksperci Funduszu. Badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie. Przynajmniej raz w roku warto wykonać morfologię, badanie moczu, cholesterolu i poziomu glukozy we krwi. Pamiętać należy także o kontroli ciśnienia tętniczego krwi.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował praktyczny kalendarz badań, który ułatwi znalezienie programu profilaktycznego oraz wskaże, które placówki go realizują. Wystarczy zaznaczyć płeć, wybrać wiek, a kalendarz wygeneruje listę badań i zaleceń dostosowanych dla Ciebie. Warto zapoznać się z nimi i umówić na badania.

W czym pomaga kalendarz badań?

  • ułatwi znalezienie programu profilaktycznego,
  • przypomni o zalecanych szczepieniach
  • wskaże gdzie udać się na bezpłatne badania.
  • Sprawdź również zalecenia dla swoich bliskich.

Więcej o tym, jak działać profilaktycznie, dowiedzą się Państwo​ z lektury materiałów edukacyjnych przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia.

źródło: Nfz.gov.pl